REKLAMI GEÇ

DP Genel Başkan Uysal’dan sokak hayvanları için ortak çözüm önerisi

DP Genel Başkan Uysal’dan sokak hayvanları için ortak çözüm önerisi

Denizli’de konuşan Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, sahipsiz sokak hayvanları konusunda yerel ve genel idarenin ortak bir düzenleme yapması gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 31 Mayıs 2024 Cuma, 16:05

Uysal, çeşitli programlar için geldiği Denizli’de İl Başkanlığını ziyaret etti.

Daha sonra Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenleyen Uysal, burada yaptığı konuşmada, sahipsiz köpeklerin bazı yerlerde vatandaşlara saldırdığını belirterek, “Başıboş sahipsiz köpeklerin kimi yerlerde çocuklarımızdan yaşlılarımıza varıncaya kadar saldırılara maruz kalmasına imkan verdiğini görüyoruz. Ancak bu meseleyi itlaf edelim noktasına getirilecek bir takım çözüm önerileri yerine metropolleşen, artık demografinin değiştiği, nüfusun büyük çoğunluğunun metropollerde yaşadığı günümüzde hayvan sahiplenmeyi teşvik edecek bir takım düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bu düzenlemeler merkezine alınarak bir çözüm bulmak gerek.” dedi.

Uysal, genel ve yerel idarelerin ortaklaşa bir çözüm bulması gerektini ifade ederek şöyle konuştu:

“Adeta sürüler halinde vatandaşımızı gece gündüz rahatsız edecek, özellikle mesire alanlarından başlayarak mahalle aralarına kadar. Burada genel ve yerel idareler bir ortak çalışma yapmalı. Zaman zaman yürüyüşe çıktığımız yerlerde birler de karşı karşıya kaldığımız zamanlar oldu. O yüzden meseleyi bir siyasi itişme kakışma meselasi değil çözüm üretecek bir formül üretilmesi lazım.”

Sivil Anayasa konusunu da değerlendiren Uysal, “Bu ülkenin önemli meseleleri var ama kaybettiği psikolojik üstünlüğü geri alabilmek adına bir anayasa gündemi ülkenin önüne getirildi. İktidarın anlayışını biliyoruz. Anadolu tabiriyle tilkinin kırk hesabı var, kırkı da kümes üzerine. İktidarın çoğunluğu, referandumu götürmeye bile götürmeye sağlamayacak. Güya bir demokratik inisiyatif alıyormuşçasına bir propagandayla hem uluslararası hem de Avrupa ve gelişmiş ülkelerle ilişkilerimizi acaba temin edebilir miyiz tekrar, siyasi iktidarı sürdürmek adına acaba koyduğumuz iki dönem kısıtlamasını esnetebilir miyiz anlayış içerisinde olduklarını görüyoruz. Bu açıdan bizler, Demokrat Parti olarak çok kategorik bir şekilde iktidarın bu anlayışının karşısındayız. Türkiye’nin bugün can alıcı, can yakıcı meseleleri var” şeklinde ifade etti.

27 Mayıs darbesinin yıldönümünü geride kaldığının altını çizen Uysal, iktidara seslenerek şöyle devam etti:

“Siz eğer Türkiye’de darbecilerle, darbe mantığıyla, Türkiye’de askeri vesayetle mücadele ve yok etmek istiyorsanız öncelikle bu darbeyi yapanların isimlerinin kamusal alanlardan kaldırılması noktasında Demokrat Parti olarak bir teklifimiz var. Bu teklife destek versinler. Geçmişte de TBMM’nin Milletvekili olarak bu beyanımı ve teklifimi iletmiştim. O gün başta Milliyetçi Hareket Partisi’nin konjonktürel işbirliği dolayısıyla imtina ettiler, zihniyetlerini ortaya koydular ama bugün eğer, Türkiye’nin bir Anayasa’dan daha öncelikli bir demokratik iklime geçme ihtiyacı var. Türkiye’de yargının siyasi etkilerden arındırılması, siyasetin finansmanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bütçe hakkına erişmesinden başlayarak bir Demokrasi Geçiş Modelini Türkiye ile paylaşacağız.”

Uysal’a DP İl Başkanı Yıldıray Akıncı ile partililer de eşlik etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı