İyi Parti kurultayında Denizli'den üç aday - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İyi Parti kurultayında Denizli’den üç aday

İyi Parti kurultayında Denizli’den üç aday

İyi Parti olağanüstü kurultayı başladı. Genel Başkan Akşener çarşaf liste ile gidilen seçimlerde anahtar liste çıkarmadı. Denizli Milletvekili Öztürk 30 yıl sonra ilk yaşandığını söylerken teşkilatından üç isim adaylık başvurusu yaptı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Ağustos 2019 Cumartesi, 13:39

Türkiye’nin yeni siyasi nefesi İyi Parti olağanüstü genel kurul ile yönetim kadrolarını bir kez daha yeniliyor. Partinin 4’ncü olağanüstü genel kurulu şu sıralar Ankara’da yapılıyor. “Bugün geleceğin ilk günü” sloganı ile başlayan kurultayda Genel Başkan Meral Akşener partililere seslendi ve iki yıl içinde yapılan dördüncü kurultayı tanımlarken “Bunun adı demokrasi… Önce İyi Parti’de sonra Türkiye’de ifadelerini kullandı.
İyi Partililer kurultayda genel başkanın yanı sıra 50 kişiden oluşan genel idare kurulu ve merkez disiplin kurulunu belirleyecek. Çarşaf liste kararı alınan kurultayda bir ilk yaşandı ve Genel Başkan Meral Akşener de dahil hiçbir aday anahtar liste çıkarmadı. Bu durum parti içindeki herkesi seçim öncesi eşit duruma getirdi. Partililer kendi içlerinde küçük gruplar oluştursa da anahtar liste oluşmadı. Başvuruların açılması ile birlikte adaylar da ortaya çıkmaya başladı. Divana yaklaşık 400 adaylık başvurusu yapıldığı belirtiliyor.

İŞTE DENİZLİLİ ADAYLAR
İyi Parti Denizli teşkilatından üç adaylık başvurusu oldu. Denizli il eski başkanı Hasan Akgün ve daha önce milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunan Nuray Pakatçı GİK üyeliği için müracaatlarını gerçekleştirdi
Pamukkale ilçe önceki dönem başkanı Adem Supçin de merkez disiplik kurulu için adaylık başvurusunda bulundu.

YASİN ÖZTÜRK ADAY DEĞİL
İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, GİK üyeliği için aday olmadığını açıkladı. Kararının tamamen bireysel olduğunu söyleyen Öztürk bunun gerekçelerinden biri olarak partililerin seslerini duyurmalarını sağlamayı gösterdi.
GİK’in 50 kişiden oluştuğunu kadın kontenjanı ile birlikte bu sayının 37’ye düştüğünü söyleyen Öztürk, “Aday olmadım. Genel idare kurulunda görev almanın ana nedenlerinden biri kendini ifade edebilmektir. Bizler hem milletvekili olduğumuz için meclis kürsüsünden hem de genel merkezdeki ilişkilerimiz nedeniyle o alandan kendimizi ifade etme fırsatı bulabiliyoruz. 50 kişilik kurulu daraltmaya gerek olmadığını düşündüm. Yeni arkadaşlarımız katılabilsinler diye böyle bir karar aldım” dedi.

BİR İLK YAŞANIYOR
Kurultayın güzel geçtiğini, olumlu sinyaller aldıklarını belirten Denizli Milletvekili Öztürk, denizlihaber.com’a yaptığı değerlendirmede; “1980’den sonra Türk siyasi tarihinde İyi Parti yine ilkleri yapmaya devam ediyor. Tamamen çarşaf yöntemle genel başkanın liste çıkarmadığı bir ortamda bütün herkes eşit şartlarda yarışıyor. Bir genel başkan yardımcısı ile herhangi bir üst kurul delegesi arasında fark yok. Bu durum 80’den sonra ilk kez uygulanıyor. Çarşaf liste sisteminde genel merkezler genellikle anahtar liste dağıtılar. O sistem yok. Genel başkanın bile liste yapmadığı bir yerde kimsenin liste yapma şansı da yok. Demokrasinin en alasını en iyi bir şekilde şu anda uygulamanın da rahatını ve ilkini yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Öztürk sadece üst kurul üyelerinin değil sıradan parti üyelerinin de üst kurul delegelerinin 20’de birinden imza toplamak şartı ile aday olabildiğini hatırlattı.
Diğer yandan Denizli’de kurultay için bir orgnazisayon yapılmamasına rağmen partililer Ankara’ya akın etti. Çok sayıda Denizlili kurultay salonundaki yerini aldı. Millet İttifakı’nın Denizli büyükşehir belediye başkan adayı Ümit Bahtiyar da kurultayı takip eden isimler arasında yer alıyor. Partililerin büyük bir çoğunluğunun özel araçlarla Ankara’ya ulaştığı kaydedildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı