İYİ Partili Yasin Öztürk’ten Mevlüt Çavuşoğlu’na zor sorular - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İYİ Partili Yasin Öztürk’ten Mevlüt Çavuşoğlu’na zor sorular

İYİ Partili Yasin Öztürk’ten Mevlüt Çavuşoğlu’na zor sorular

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na sözde “Kürdistan şehitleri” için neden saygı duruşunda bulunduğunu sordu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Haziran 2019 Çarşamba, 14:01

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Önergesinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Peşmerge yönetiminde bulunan, “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı” olarak seçilen Neçirvan Barzani’nin yemin törenine katıldığını ve yemin töreni öncesinde sözde “Kürdistan şehitleri” için saygı duruşunda bulunduğunu hatırlatarak, şu soruları yöneltti:

“Zat-ı alinizin katıldığı törende, saygı duruşuna eşlik ettiğiniz sözde ‘Kürdistan şehitleri’ kimlerden oluşmaktadır?
Saygı sunduğunuz sözde ‘Kürdistan şehitleri’ arasında, bölücü örgüt PKK ve YPG’li teröristler bulunmakta mıdır?
Program öncesi zat-ı alinize bu durum bildirilmemiş midir? Bildirildiyse, özellikle Partinizin “beka” söylemi ortada iken, sözde şehitleri anma toplantısına neden katıldınız?
Bildirilmediyse, yaratılan bu fiili durum için, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne karşı neden tavır alınmamıştır?
Dış politikamızdaki mevkidaşlık ve teammüller dikkate alındığında, bölgesel yönetim başkanlığının yemin töreninde bulunmak ülkemizin diplomatik saygınlığı açısından bir denklik sorunu yaratmamakta mıdır?”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı