REKLAMI GEÇ

“Öğretmenlik meslek olmaktan çıktı”

“Öğretmenlik meslek olmaktan çıktı”

DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, TBMM’de yaptığı konuşmada, 8 yıllık AKP iktidarı dönemine, öğretmenliğin meslek olmaktan çıktığını, sigortasız, sosyal güvencesiz, sendikasız, iş güvencesiz mevsimlik işçilik haline geldiğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 3 Şubat 2010 Çarşamba, 17:03

DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, TBMM’de, atanamayan öğretmenlerle ilgili bir konuşma yaptı. Erçelebi, eğitim sisteminin iki stratejik ögesinden birinin öğretmen, diğerinin de öğrenci olduğunu belirterek, “Şu anda Türkiye’de 140 bin öğretmen açığı vardır. Aynı zamanda atama bekleyen 320 bin genç öğretmen vardır. 2008-2009 eğitim öğretim yılında sistemde 641 bin 443 kadrolu, 56 bin 221 sözleşmeli öğretmen görev yapmıştır. Türkiye’yi 8 yıldır yöneten AKP’nin devri iktidarında, öğretmenlik meslek olmaktan çıkmış, sigortasız, sosyal güvencesiz, sendikasız, iş güvencesiz mevsimlik işçilik haline gelmiştir” dedi.

“Eğitim, seyirlik oyun haline geldi”
Eğitimin, AKP hükümetleri döneminde, seyirlik oyun haline geldiğini ifade eden Erçelebi, “Öğrenciler öğretmenlerinin adını bile öğrenmeden, başka bir öğretmenle tanışmak zorunda kalmaktadırlar. Bu durum eğitimde sürekliliği ortadan kaldırdığı için kaliteyi de düşürmektedir” dedi.

“Şubat atamaları neden iptal edildi?”
Erçelebi, “İl milli eğitim müdürlükleri, ilanla bazen de megafonla ücretli öğretmen alımları yapmaktadırlar. Aylık ortalama 500 TL ücretle, yarım yamalak sigorta ile güvencesiz, her an işten çıkarılmak korkusuyla yaşayan 61bin ücretli öğretmen çalıştırılmaktadır. MEB, Şubat 2010’da öğretmen ataması yapacağını açıklamasına rağmen, bilinmeyen bir nedenle bu atamayı iptal etmiştir. Buradan Milli Eğitim Bakanı’na soruyorum. Şubat atamaları neden iptal edilmiştir?” dedi.

“Milletin başına sorun oldunuz”
Türkiye’de savaş yılları da dahil olmak üzere, AKP iktidarı döneminde olduğu kadar, öğretmenlerin hiç sözleşmeli olmadığını ve milli eğitimin bu kadar ihmal edilmediğini dile getiren Erçelebi, “Sahi siz ne yapmak istiyorsunuz, işçileri işten atıyorsunuz, ekmeklerini ellerinden alıyorsunuz, öğretmenleri okula sokmuyorsunuz. Siz bu milletin sorunlarını çözeceğinize, milletin başına sorun oldunuz” dedi.

“Taş olacaksınız”
Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasından derhal vazgeçilmesi gerektiğini belirten Erçelebi, “Sözleşmeli çalışan öğretmenlere kadro verilmeli. tüm öğretmenler kadrolu istihdam edilmelidir. İktidarınız döneminde, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan kitleler halinde, Milli Eğitim Bakanlığı’na kadro geçişi yaptınız ama öğretmenleri atamadınız. Buna ne kul razı olur ne de Allah. Kul hakkı yiyorsunuz, çarpılacaksınız, taş olacaksınız” dedi.

“Haydi öğretmenler sınıfa deyin”
Hükümete öneride bulunan Erçelebi, “AKP hükümeti bir an önce öğretmenlik mesleğini yapmaya hak kazanmış genç öğretmenlerimizin atamasını yapmalı ve eğitim sistemimize daha fazla zarar vermemelidir. İktidar, biran önce ‘Haydi öğretmenler sınıfa’ demelidir” diye konuştu.

“Bu ateş sizi de iktidarınızı da yakar”
Hükümete bir de uyarıda bulunan Erçelebi, “Şu anda TEKEL işçileri yaklaşık 50 gündür ayaktadır, ekmek mücadelesi vermektedir. Eğer öğretmenler de ayağa kalkarsa emin olun Türkiye ayağa kalkar. Atanamayan öğretmenlerin içindeki, yüreklerindeki ateş sizi de, iktidarınızı da yakar, haberiniz olsun” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı