REKLAMI GEÇ

20. ilçe direkten döndü

20. ilçe direkten döndü

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün, Çivril’in 12, Baklan’ın 1 mahallesi alınarak Altınova adıyla yeni bir ilçe kurulmasına ilişkin verdiği kanun teklifi, Meclis’te görüşüldü. Teklife İYİ Parti, MHP ve CHP milletvekillerinin “kabul” yönünde oy kullanmasına rağmen kabul edilmedi. Öztürk, “Meclis başkanının dikkatsizliği kabul edilen teklifin reddedilmesine yol açtı” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Temmuz 2020 Perşembe, 11:11

TBMM’nin, Meclis Başkanı seçimi için toplandığı dünkü Genel Kurulu’nda, İYİ Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün, “Denizli’de Altınova Adıyla Bir İlçe Kurulmasına İlişkin Kanun Teklifi” de görüşüldü.

Teklifi ile ilgili söz alan Yasin Öztürk, geçmişte bu yönde kanun teklifleri veren MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan ve DYP Milletvekili Mehmet Gözlükaya’ya teşekkür etti.

Siyasi baskılar ve kanun yapıcıların bölgeye hakim olmaması nedeniyle il ve ilçelerin sınırlarının hatalı belirlenebildiğini belirten Öztürk, “İlçe olarak kurulmasını istediğim bölge coğrafi açıdan yakınında bulunan mahallelerle birlikte dağınık bir görüntü sergilemektedir. Bu bölgede 13 bin vatandaşımız yaşamaktadır. Bu dağınıklık hem hizmetlerden yararlanılması, hem de kaynakların doğru kullanılması konusunda yetersiz kalınmasına neden olmaktadır” dedi.

Altınova ilçesinin kurulmasına ilişkin olarak AK Partili Milletvekillerinin de her seçim döneminde söz verdiğini vurgulayan Öztürk, “Düşünün tarım, hayvancılık, nakliyecilik, ticaretin yapılabildiği bir bölgedesiniz ve coğrafi kopukluk ve bağlı bulunduğunuz ilçenin nüfusunun yoğunluğu nedeniyle yerel ve kamusal hizmetlerden yeterince yararlanamıyorsunuz. Bu hem başta bölge halkına, hem de yerelde bağlı bulunduğunuz Denizli’ye yapılan bir haksızlıktır. Bu bölgemizin gelişmişliğinin hak ettiği seviyeye yükselmesi, hem ekonomik, hem de sosyal anlamda gelecek vadetmesi ve bölge halkının sağlık, güvenlik, adliye, milli eğitim ve kamu iktisadi kuruluşlarıyla diğer bölgesel kuruluşların hizmetlerinden daha iyi ve ulaşımın daha çabuk olması nedeniyle daha kolay faydalanabilmeleri açısından önemlidir. Ve bu nedenledir ki bölge ilçe olmayı hak etmektedir” diye konuştu.

Öztürk’ün konuşmasının ardından teklifin oylamasına geçildi. Teklifi İYİ Partili milletvekillerinin yanı sıra CHP ve MHP’li vekiller de olumlu yönde el kaldırdı. Ancak, TBMM oturumunu yöneten Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın bir anlık dikkatsizliği üzerine, kabul oylarının fazlalığına rağmen kabul edilmedi.

Öztürk, Altınova ilçesinin, Çivril ilçesinin 12 mahallesini, Baklan ilçesinin 1 mahallesini bağlayarak, Çıtak ve Kıralan mahalleleri merkez olmak üzere kurulmasını teklif etmişti.

Yorumlar

M. ALİ ÖZHAN   -  Bağlantı 9 Temmuz 2020, 11:40

MEclis başkanının bir anlık dikkatsizliği sonucu fazla olan oylar nasıl da azmış gibi göründü, bundan dolayı önemli bir karar alınamadı bu nasıl bir sistemdir yaw. Çok komik bir durum,
Eğer bütün kanunlar bu şekilde çıkıyorsa vayy ülkemizin haline.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı