RAMAZAN’DA BAĞIŞLANANLARDAN OLABİLMEK… - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

RAMAZAN’DA BAĞIŞLANANLARDAN OLABİLMEK…

RAMAZAN’DA BAĞIŞLANANLARDAN OLABİLMEK…

İnsan günde yüzlerce küçük günah işlemektedir, bunlar da çoğalınca büyük günah kadar kötü sonuçlar doğuracaktır. Mümin yılda bir ay oruç tutarak (başka hadislere göre Cuma namazı kılarak, Kadir Gecesi’ni ihya ederek, umre yaparak, abdest alarak…) birikmiş küçük günahlarının affedilmesini sağlayabiliyorsa bu da büyük bir kazançtır. Büyük günahların affını Allah Teâlâ tövbeye bağlamıştır. Tövbe pişman olmak, Allah’tan affetmesini dilemek ve bir daha yapmamaya azmetmekle gerçekleşir….

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Mayıs 2019 Çarşamba, 09:50

İnsan günde yüzlerce küçük günah işlemektedir, bunlar da çoğalınca büyük günah kadar kötü sonuçlar doğuracaktır. Mümin yılda bir ay oruç tutarak (başka hadislere göre Cuma namazı kılarak, Kadir Gecesi’ni ihya ederek, umre yaparak, abdest alarak…) birikmiş küçük günahlarının affedilmesini sağlayabiliyorsa bu da büyük bir kazançtır.

Büyük günahların affını Allah Teâlâ tövbeye bağlamıştır. Tövbe pişman olmak, Allah’tan affetmesini dilemek ve bir daha yapmamaya azmetmekle gerçekleşir. Allah’a şirk koşmak (bir tek Allah’tan başka tanrılar edinmek ve bunlara tapınmak) müstesna Allah’ın bağışlamayacağı bir günah yoktur.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) ümmetini sevdiği, onların sonunda cennet ve cemâl ile müşerref olabilecek bir hayat sürmelerini istediği için bu fırsatı bahşeden davranışları ve ibadetleri teşvik etmiştir.

Bu cümleden olarak Ramazan ayının orucu ve teravihi ile ilgili, insanı heyecanlandıran ve heveslendiren güzel sözleri vardır. Bunlardan birinde “İnancının gereği olarak ve Allah rızası için Ramazan ayını oruç tutarak geçiren kulun Allah, geçmiş günahlarını bağışlar” buyurmuşlardır. Bu hadis sahih kaynaklarda yer almıştır, bu sebeple uydurma demek mümkün değildir.

Öte yandan Kur-an’da ve hadislerde, işlenen günahlarla ve bunların getireceği sonuçlarla ilgili açıklamalar yapılmıştır. Meselâ haksız yere bir mümini öldürmenin ahirete ait cezasının uzun müddet yanmak üzere cehenneme girmek olduğu bildirilmiştir (Nisâ: 4/93). Dünyadaki cezasının da kısas olduğu malûmdur. Böyle bir günahı işledikten sonra katilin, bir ay oruç tutarak hem dünya hem de ahiret cezasından kurtulacağı düşünülemez. Böyle hadisleri yorumlarken ilgili ayet ve hadislerin tamamını bir arada değerlendirmek gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan âlimler, Peygamberimizin (s.a.v.) maksadının bütün günahlar olmayıp “küçük günahlar” olduğunu ifade etmişlerdir.

Geliniz sevgili kardeşlerim, inancımızın gereği olarak, Allah rızası için Ramazan ayını oruç tutarak geçirelim. Bu rahmet ayından istifade edelim, edelim ki bağışlanmaya hak kazanalım.

Bu ayda bağışlananlardan olabilme dua ve dileklerimle,

Hayırlı Ramazanlar…
Selam ve dua ile…

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı