Dr. Bülent Ünlü’den migren uyarısı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Dr. Bülent Ünlü’den migren uyarısı

Dr. Bülent Ünlü’den migren uyarısı

En önemli sağlık sorunlarından biri olan migren ile ilgili bilgi veren Özel Denizli Tekden Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Bülent Ünlü, migrenin baş ağrısının eş anlamlısıymış gibi kullanıldığını, ancak bunun yanlış bir değerlendirme olduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 30 Ocak 2017 Pazartesi, 10:49

Migrenin genetik bir bozukluk olduğunu ve migren teşhisi konan insanların bunu ortaya çıkartan ‘tetikleri’nin olduğunu anlatan Özel Denizli Tekden Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Ünlü ile migren ve tedavisini konuştuk.

Denizlihaber.com: Migren nedir?
Uz.Dr.Bülent Ünlü: Migren, sadece baş ağrısı değildir. Otonom sinir sisteminden kaynaklanan bio-elektriksel bir hastalıktır. Atak sırasında, otonom sinir sisteminin temel işlevleri olan damar-sindirim-dolaşım geçici aksar.
* Baş ağrısı, bulantı, kusma, ışık, ses, koku hassasiyeti en belirgin şikâyetlerdir.
* Auralı migrende görsel bulgular, uyuşma, geçici felç gibi nörolojik semptomlar olabilir.
* Çocuklarda karın ağrısı, bulantı, kusma ön planda olabilir.
* En büyük iş kaybı nedenidir. Atak sırasında %90 hasta işini sürdüremez.
* Ayda ortalama 2 migren atağı yaşayan kişi, yılın 1 ayını kaybetmektedir.

Denizlihaber.com: Migreni ne tetikler?
Uz.Dr.Bülent Ünlü: Stres, yorgunluk, öğün atlama, öğünün gecikmesi, az yeme, hormonal sebepler, Uyku düzensizlikleri ve lodos, bulutlu kasvetli havalar, parlak ışık, ağır kokular, seyahat gibi çevresel faktörler migreni tetikler.

Denizlihaber.com: Migren atağına karşı nasıl önlemler almalıyız?
Uz.Dr.Bülent Ünlü: Aklınızda tutmanız gereken ilk madde şu: Migren uykusuzluğu hiç mi hiç sevmiyor! Az uyuyanlar, migren ataklarıyla da dost olur. Düzenli uykudan sapmalar sizi migren ataklarına yakınlaştırır. Uyku faktörüne bağlı migren ataklarından kaçınmak için yalnızca düzenli uyku değil, ‘uyku hijyeni’ adı verilen bir takım düzenlemeler de önem kazanır. Yatak odasının ısısı, aydınlık olup olmaması, uyku öncesi ağır yiyeceklerden ve bedensel aktiviteden kaçınmak, akşam saatlerinde çay, kahve kullanmamak gibi önlemler düzenli uyku sağlayarak migren ataklarını uzaklaştırır.

ÖĞÜN ATLAMAYIN
Beslenmeye ait faktörler, migren tetikleyicileri arasında önemli bir yer tutar. Migren hastalarının öğün atlamamaları önerilir. Çünkü açlık, migreni tetikliyor. Bunun yanı sıra bazı yiyecekler de, kişiye özel bir şekilde atak gelişimini hızlandırabilir. Her hastada farklı olsa da, mayalı yiyecek ve içecekler, bazı peynir çeşitleri, konserve gıdalar, katkı maddesi içeren yiyecekler, alkollü içecekler (özellikle kırmızı şarap) ile aşırı kahve-çay tüketimi tüm günü berbat edebilen, bazen birkaç gün boyunca süren atakların başlıca sorumluları olarak öne çıkar.

AĞRI GÜNLÜĞÜ TUTUN
Migren tanısı almış hastalarda ağrı günlüğü tutulması, kişiye hastalığıyla ilgili önemli bir ayrıcalık kazandırır. Bu günlük sayesinde, atakların başladığı günü bir takvime işaretleyen hastalar, bazı notlar da alarak hastalığın seyri hakkında ipuçları yakalamış olur. Bu notlar sayesinde hastanın tedavisi doktor tarafından çok daha kolay sağlanır. Hasta da tetikleyicileri daha net görebilir ve bunlardan uzak durarak, tedavinin öncelikli prensibine uyum göstermiş olur.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı