Asla ve asla “Bir kereden bir şey olmaz” demeyin - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Asla ve asla “Bir kereden bir şey olmaz” demeyin

Asla ve asla “Bir kereden bir şey olmaz” demeyin

Pamukkale Üniversitesi Kubbe Fikir ve Düşünce Öğrenci Topluluğu’nun Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nda (FTRYO) düzenlediği ‘Bağımlısın Farkında Mısın?’ adlı konferans yapıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Kasım 2018 Cuma, 10:46

Pamukkale Üniversitesi Kubbe Fikir ve Düşünce Öğrenci Topluluğu bağımlılıklar hakkında farkındalık yaratmak amacıyla konferans organize etti. Konferansa Uzman Psikolog Dr. Cengiz Türkmen konuk edildi.

Konuşmasına ‘‘Farkında olan insan bağımlı olamaz. Bağımlı olan insan farkında olamaz’’ diyerek başlayan Uzm. Psk. Dr. Cengiz Türkmen, bağımlılığın tedavi edilebilen ama kurtulabilinen bir şey olmadığını vurguladı. Tüm bağımlılıkların ‘bir kereden bir şey olmaz’ düşüncesi ile başladığını belirten Uzm. Psk. Dr. Türkmen, ‘‘Bir kereden çok şey olur, Her madde bir duyguyu ortaya çıkarır. Her bağımlılık bir süre sonra ‘artık bunu bırakmalıyım’ safhasına gelir’’ şeklinde konuştu.

Bağımlılık yaşlarının 14-18 yaşlarda başladığını söyleyen Türkmen, ‘‘Tüm bağımlıların bir gerekçesi vardır. Merak duygusu evrenseldir. Tüm bağımlılıklar merakla başlar. Herkes birer bağımlı adayıdır ancak herkes bağımlı olmaz, bunun için bir yatkınlık olmalıdır. Çok sık cips, çikolata, çekirdek yemek, bilgisayar oyunu oynamak, sosyal medya bağımlılığı, alışveriş yapmak gibi bağımlılıkları çeşitlendirebiliriz. Hiçbir bağımlı kendini iyileştiremez’’ dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı