REKLAMI GEÇ

“Bademcik iltihabı romatizma sebebi”

“Bademcik iltihabı romatizma sebebi”

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Akşık, bademcik iltihabının eklem romatizmasına neden olduğunu söyledi.

/ DENİZLİHABER / 19 Ağustos 2008 Salı, 00:00

Çocuklarda görülen romatizmaların büyük çoğunluğunun bademcik iltihabına yol açan A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonlarına  bağlı olarak meydana geldiğini belirten Akşık, bu mikroba halk arasında beta mikrobu adı verildiğini  belirtti.

“Bademcik iltihabı romatizma sebebi”

Uzman Dr. Akşık, şunları söyledi: “Beta mikrobuyla geçirilen bademcik iltihabı 1-2 hafta sonrasında ayak bileği, diz, dirsek, el bileği gibi büyük eklemlerde son derece ağrılı, şiş ve kızarık eklem iltihabına yol açar. Ayak eklemlerinde oluşan iltihap çocuğun üzerine basamayacağı kadar ağrılıdır. Eklem iltihabına ateş de eşlik eder. Yeterli ilaç tedavisi yapıldığında hiçbir hasar bırakmadan tamamen iyileşir” diye konuştu.

“Eklem romatizması da kalbi etkiler”

Eklem romatizması sırasında kalp romatizması da oluşabileceğini hatırlatan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Akşık, eklem romatizmasının mutlaka doktor kontrolü altında hastanede yatırılarak tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Hastalık iyileştikten sonra tekrarlamaması için 20 yaşına kadar düzenli olarak koruyucu antibiyotik tedavisi uygulanması gerektiğini ifade etti.

Uzman Dr. Hasan Akşık, şöyle konuştu: “Eklem romatizmasında esas korkulan durum, kalp romatizmasıdır. Eklem romatizması tamamen iyileşmesine rağmen kalp romatizmasında kalp kapakçıklarında hasar oluşma ihtimali çok fazladır ve ilerleyen yıllarda kalp hastalıklarına yol açmaktadır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı