REKLAMI GEÇ

Bir beden, 7 kişiye can veriyor

Bir beden, 7 kişiye can veriyor

DDH Anestesi Uzmanı ve Organ Nakli Koordinatörü Dr. Nevin İpek Özcan, beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın, organlarıyla 6-7 kişiye birden hayat verebildiğini ifade ederek, vatandaşları organ bağışına çağırdı.

/ DENİZLİHABER / 22 Temmuz 2008 Salı, 00:00

Denizli Devlet Hastanesi Anestezi Uzmanı ve Organ Nakil Koordinatörü Dr. Nevin İpek Özcan,böbrek yetmezliği gelişen hasta sayısının her geçen gün arttığını, bunun en önemli göstergesinin de gittikçe artan diyaliz merkezleri olduğunu söyledi. Ülkemizde yeterli donanıma sahip nakil merkezleri ve deneyimli bilim adamları olmasına rağmen, organ bağışının yetersiz olması sebebiyle nakil sayılarının düşük kaldığını kaydeden Dr. Nevin İpek Özcan, organ bağışı sayısını artırmak için topluma ölen yakınları ile yaşadıkları kaybın nasıl kazanca dönüştürüleceğinin iyi bir eğitim yoluyla öğretilebileceğini ifade etti.

Beyin ölümü gerçekleşen 1 hasta ile böbrek yetmezliği olan 7 hastanın hayata yeniden tutunabileceğini ifade eden Özcan, “Beyin ölümü, beyin fonksiyonlarının tam ve geri dönüşümsüz olarak kaybı sonucu solunum durmuş, kalp atımı devam ederken konulan tanıdır. Bu durumdaki hastanın yaşaması mümkün değildir ve tıbben ölü kabul edilir. Hastanemiz yoğun bakımlarında hastaların çoğu beyinleri sağlam olduğu halde diğer organ yetmezliklerine bağlı olarak kaybedilmektedir. Beyin ölümü vakalarında genellikle kafa yaralanmaları, beyin kanaması veya sadece beyin fonksiyonlarını bozan durumlar söz konusudur. Beyin ölümü tanısı konan hasta sayısı azdır” dedi.

2004 yılından bu yana, Denizli Devlet Hastanesi’nde, geçici istatistiki verilere göre, 55 beyin ölümü tanısı konduğunu ve bu hastaların ailelerinden sadece 13’ünün organ bağışı yaptığını belirten Özcan, “Beyin ölümü gelişen bir hasta ile 6-7 kişi yeniden hayata tutunabilmekte yani 2 hastaya böbrek, 1 hastaya kalp, 1 ya da 2 hastaya karaciğer, 1 hastaya pankreas1 ya da 2 hastaya kornea nakledilebilmektedir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı