Bu hastalığın adını bile duymadınız ama… - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Bu hastalığın adını bile duymadınız ama…

Bu hastalığın adını bile duymadınız ama…

Denizli Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Uz. Op. Dr. Süleyman Coşkun, beyinde anormal miktarda sıvı birikmesiyle oluşan ve daha çok çocuklarda görülen Hidrosefali hastalığının görülme sıklığının son yıllarda arttığını açıkladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Kasım 2014 Salı, 18:01

Hidrosefalinin en genel tanımıyla kafa içindeki suyun miktar olarak artması olarak açıklanabileceğini söyleyen Denizli Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Uz. Op. Dr. Süleyman Coşkun, kafa içindeki suyunun miktarının artması ya da azalmasıyla hidrosefaliye bağlı hastalıkların oluştuğuna dikkat çekti.

Coşkun, “Kafamızın içinde, birbiriyle ilişkili olan mağaralar olarak düşünebileceğimiz boşluklar bulunur. Biz bunlara “ventrikül” ya da “karıncık” diyoruz. Bunların en büyüğü ise ‘yan karıncık’tır. Su dediğimiz ‘beyin-omurilik’ sıvısıdır ve birçok fonksiyona sahiptir. En önemli görevi ise; beynimizi etkileyecek şiddetli çarpmalarda beyni korumasıdır. Bu sıvıda kanımızdaki gibi besleyici maddeler de bulunur. Beyin omurilik sıvısının (BOS) büyük bir çoğunluğu, karıncıklardaki yosunumsu bir organ olan koroid pleksuslarda yapılırken, bir kısmı da beyin dokusu ve omurilikte yapılır. Günde yaklaşık yarım litre BOS üretilmekte ve aynı miktarda da emilmektedir. Kafada su toplaması (hidrosefali) beyin boşluklarının (karıncıklarının) genişlemesiyle birlikte beyin-omurilik sıvısının basınç ve miktarında artmadır. Mevcut hastaların hemen hemen büyük çoğunluğunda hidrosefali, beyin omurilik sıvısının dolaşım yolundaki herhangi bir noktasındaki tıkanmaya bağlı olarak oluşur. Tıkanma karıncıkları birbirine bağlayan delikler veya kanalda olabildiği gibi emilimin olduğu son noktada da olabilir. Bu tıkanmanın nedeni, bir kafa darbesi, enfeksiyon ya da tümör olabilir. Doğumda belde yara ya da yumru ile birlikte de görülebilir” dedi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!
Hidrosefaliye çocukluk çağında sık karşılaşıldığını anlatan Coşkun bulgularının çocuğun yaşına ve beyin-omirilik sıvısının artma derecesine göre değişebileceğini belirterek, baş çevresinde büyüme, baş ağrısı, bıngıldakta genişleme ve gerginlik, kusma, kilo kaybı, ince- tiz bir sesle ağlama, çift görme, okul başarısında düşmeler, kafadaki damarlarda belirginleşme, huzursuzluk, denge sağlamada problemler, görme bozuklukları, gözlerin yukarıya doğru bakamaması, konuşma ve yürüme geriliği, dalgınlık, unutkanlık gibi davranış değişiklerinin hidrosefali bulguları olabileceği uyarısında bulundu. Coşkun, teşhisin erken dönemde konmasının tedavi açısından büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı