REKLAMI GEÇ

Bu sıcaklar hasta eder!

Bu sıcaklar hasta eder!

Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beşir Türkmen, sıcakların etkisiyle meydana gelebilecek sıvı kaybının kramplara neden olabileceğini söyledi. Türkmen ayrıca deniz ve havuzlarda oluşabilecek olası kramplara karşı uyardı.

/ DENİZLİHABER / 2 Temmuz 2008 Çarşamba, 00:00

Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beşir Türkmen, günlük hayata sıklıkla karşılaşılan kramplar hakkında bilgi verdi. Türkmen, bir doku spazmı olan krampın, bir ya da birden fazla kas demetinde, sert bir adale yumrusu tarzında olup, aniden meydana gelen kısa veya uzun süreli kasılmalar olduğunu söyledi. Uz. Dr. Türkmen, dolaşım bozukluğu nedeniyle bacaklara yeteri kadar kanın gitmemesi, omurgada meydana gelen sinir sıkışmaları, idrar söktürücü bazı ilaçlar, mineral eksikliği, aşırı tuz ve su kaybı ve bazı dış etkenlerin krampı tetiklediğini belirtti. Krampların saatçi, berber, terzi ve sporcularda çok sık görüldüğünü kaydeden Türkmen, bu meslek gruplarında krampların daha sık görülmesinin nedenini, diğer meslek guruplarına göre daha ince el becerileri gerektirmesinden kaynaklandığını ifade etti.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beşir Türkmen, “Kaslarımız iskelet sistemine en çok yardımcı olan, günlük yaşam aktivitelerimizi yapmamızda oldukça etkili organlarımızdır. Vücudumuzun her yanı kaslarla kaplı olup hemen herkes ömründe birçok kez, şu veya bu şekilde kas krampı geçirmiştir. Kramplar yaşlı, yetişkin, genç ve çocuklarda hatta gebeler de bile görülebilir. Yaşlı ve yetişkinlerde görülen krampların nedeni; kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineral eksikliklerinde, aşırı egzersizlerde, ısınmadan yapılan egzersizlerde,fazla terleme sonucunda, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, bazı idrar söktürücü ilaçlar sonrası, soğuk havalarda ve kalp damar hastalıkları gibi durumlarda görülmektedir. Çocuklarda görülen krampların nedeni ise, bulantı ve kusma sonucu oluşan aşırı sıvı ve elektrolit kaybı, aşırı sıcaklarda terleme sonucu meydana gelen kalsiyum, magnezyum ve potasyum kaybı olarak sıralanabilir. Gebelerde ise son aylarda bebeğin kalsiyum, magnezyum ve mineral ihtiyacı artmaktadır” dedi.

Uzman Dr. Türkmen, deniz veya havuzda meydana gelen kramplarda yapılması gerekenleri şöyle anlattı: “Kramp giren ve ona yardımcı olan kişi çok sakin ve sabırlı olmalı. Çünkü heyecan, kas krampını 5 kat daha arttırır. Bir arkadaşınızla beraber yüzüyorsanız, sırt üstü uzanın, arkadaşınız ayağınızı bir elle kavrasın, diğer elle kramp girmiş baldırı hafifçe sıkarak veya hafifçe vurarak veya hafifçe ovarak masaj yaparak yumuşatmaya çalışsın. Eğer suda yalnızsanız durum biraz daha ciddi olabilir. Bu nedenle hemen sırt üstü uzanıp kramp girmiş baldırı ters yönde yavaş yavaş gerin. Bu esnada kollarınız yanlarda yelpaze hareketi ile sırt üstü yüzerek sakin sakin kıyıya ulaşmaya çalışın. Uzaktaysanız yardım için bağırabilirsiniz ama asla panik yapmamalısınız” dedi.

Aşırı sıcaklarda sıvı kaybı fazla ise krampın kaçınılmaz olduğunu söyleyen Uz. Dr. Türkmen,

kas kramplarına önceden önlem almanın mümkün olduğunu kaydetti. Dr. Türkmen “Aşırı sıcaklarda su kaybı ve terlemeye karşı önlem almalıyız. Su, ayran ve mineralli içecekler tüketmeliyiz. Alkollü iken denize girmemeliyiz, çünkü alkol krampı normalden 7 kez daha fazla arttırır. Alkollü iken yalnız ve tek başımıza denize açılmamalıyız. Denize girmeden önce mutlaka ısınma hareketleri ve baldırları germe hareketleri yapmalıyız. Mümkünse denize girmeden önce duş almalıyız. Denize koşarak değil, yürüyerek ve ıslak girmeliyiz. Yüzerken öncelikle suyun ısı derecesini tespit etmeliyiz, birden soğuk suya dalmak yerine önceden suda birkaç adım atmak, vücudumuzu soğuk su ile hafif sıvazlamak, sonra suya yavaşça dalmak daha doğrudur. Su da hızlı değil yavaş yavaş ve su ile dans ederek yüzmeliyiz. Deniz de vücudumuz iyice ısınmadan sahilden uzaklaşmamalıyız. Mümkünse bir arkadaşla beraber denizde açılmalıyız. Paletle yüzerken veya denize yüksek yerden ısınmadan atlarken çok dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı