REKLAMI GEÇ

DDH çalışanlarına kene semineri

DDH çalışanlarına kene semineri

Denizli Devlet Hastanesi çalışanları, kene ısırması sonucu oluşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hakkında bilgilendirildi.

/ DENİZLİHABER / 27 Haziran 2008 Cuma, 00:00

DDH Konferans Salonu’nda yapılan toplantıda, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ferzan Göncü ve Dr. Gürsel Ersan; hastane doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarına kene sokması sonucu meydana gelen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını anlattı. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının bulaşma ve korunma yöntemlerini anlatan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ferzan Göncü, bu hastalığa ilimizde henüz rastlanmadığını ancak kene ısırmalarına karşı yine de dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Kene ısırmasında bilinçli hareket etmenin önemine değinen Uz. Dr. Göncü, şunları söyledi: “Sivas, Yozgat ve Tokat civarında kenelere ve kenelerin neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına sıkça rastlanmaktadır. Ülkemizde 2002 yılından bu yana vaka sayısında bir artış görülmektedir. 2002-2003 yılları arasında vaka sayısı 150, ölüm sayısı 6 iken; 2004 yılında vaka sayısı 249, ölüm sayısı 13; 2005 yılında vaka sayısı 266, ölüm sayısı 13; 2006 yıllında vaka sayısı 438, ölüm sayısı 27; 2007 yılında vaka sayısı 717, ölüm sayısı 33’tür. Bu seneki vaka ve ölüm sayısının hızla arttığı gözlenmektedir. Özellikle hayvancılıkla uğraşanlar ve mezbahada çalışanlar risk grubu oluşturmaktadır. Çünkü bunlar, hayvan kesimi sırasında hastalığı buradan alabilirler. Kırsal kesimde yaşayanlar, piknik amacıyla bu bölgelere seyahat edenler, hastalarla temas halinde olan sağlık çalışanları ile hasta yakınları da risk grubu içindedirler. Ayrıca kenenin ezilmesi, infekte hayvanlarla doku ve kan yoluyla temas, laboratuvar çalışanlarının hasta ve bu materyallerle temas etmesi hastalık riski oluşturur. Hastalık solunum yoluyla bulaşan etken değildir.” Göncü ayrıca, çıkarılan kenenin öldürülmeden alkol içinde tespit edilmesi, vücut üzerindeki kenelerin öldürülmemesi ve patlatılmaması, keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerine sigara basmak veya kolonya ve gazyağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmaması, risk oluşturan insanların veya hayvanların kanlarına korunmasız temas edilmemesi konularında uyarılarda bulundu.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ersan ise Kırım Kongo Kanamalı Ateşi tanı ve tedavi süreci hakkında bilgi verdi. Kene ısırması ile hastanelere başvuran ve hastalık şüphesi bulunan kişilerinin 9 gün boyunca takip edildiğini belirten Ersan, kenenin ezilmesi ve hastalar ile temas eden kişilerin takip süresinin ise 13 güne çıkacağını ifade etti. Ateş, ani başlayan baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal şikayetlerinin yanı sıra kanamaların destekleyici bulgular olduğunu ifade etti.

                                              

                                                                                 

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı