REKLAMI GEÇ

Denizli, 4 bin 671 kişi ile organ bağışında Türkiye birincisi oldu

Denizli, 4 bin 671 kişi ile organ bağışında Türkiye birincisi oldu

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nün yürüttüğü “Her Bağış Yeni Bir Hayat” projesi Denizli’ye bir kez daha birincilik getirdi. 2019 yılında bu gururu yaşayan Denizli, 2022 yılında da organ bağışında Türkiye geneli birinci sırada yer aldı. Denizli’de bir yılda 4 bin 671 kişi bağış yaptı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 25 Ocak 2023 Çarşamba, 15:08

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü 2019 yılında ‘Her Bağış Yeni Bir Hayat’ projesi ile organ bağışı seferberliği başlattı. O yıl, bu alanda Denizli’ye birincilik kazandıran Denizli Sağlık Müdürlüğü, bu yıl da çalışmalarını hızlandırdı.
Proje çerçevesinde merkez ve ilçelerde kamu hastaneleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri arasında koordinasyon kuruldu. 2022’de de 4 bin 671 bağış ile önemli bir başarı elde edildi.

SADECE DENİZLİ’DE BİN 105 KİŞİ DİYALİZE GİRİYOR
Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, sağlığına kavuşmak için yıllarca organ bekleyen hastalar için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılmasının çok önemli olduğunu söyledi.
Öztürk, “Şu an da Türkiye’de 26 bin 894 hasta organ bağışı beklemekte ve sadece Denizli’de bin 105 kişi diyalize girmektedir. Bu hastalar için organ bağışının önemi o kadar büyük ki, sağlıklarına kavuşabilmeleri için organ nakli olmaları gerekmekte ve bu da ancak organ bağışları ile sağlanmaktadır.
Ülkemizde organ bekleyen hasta sayısında yaşanan artışa paralel olarak ne yazık ki hala organ bağış sayısı istenilen seviyede değildir. Bu nedenle Müdürlük olarak bu konuda farkındalık oluşturmak ve organ bağış sayılarını arttırmak için 2019 yılı Mart ayında başlattığımız ‘Her Bağış Yeni Bir Hayat’ projemize devam ediyoruz.

ÖZTÜRK: TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ
Elbette pandemi öncesine göre Türkiye geneli her ilde olduğu gibi Denizli’de de geçmiş yıllara nazaran bağış sayıları biraz düşmüş durumda. Ama 2022 yılı verilerine il bazında baktığımızda Denizli, 4 bin 671 organ bağışı ile Türkiye birincisi durumunda. Nüfusa oranla diğer iller ile kıyasladığımızda da birinciyiz.

Yine projemizin ikinci hedefi olan kadavra organ bağışında da 2022 yılında 29 beyin ölümü gerçekleşti, bunların 14’nün organları ailesi tarafından bağışlandı ve 19 böbrek, 12 karaciğer ile toplamda 31 hastaya hayat olundu. Kadavra organ bağışında da nüfusa oranla hesaplanan PMP değerine göre Türkiye ortalamasının çok üstünde bir orana ulaşmışız, burada da ilk sıralarda yer alıyoruz” diye konuştu.

“Binlerce hastamız organ nakli için bekliyor”
Öztürk, “Binlerce hastamız organ nakli için bekliyor. Unutmayalım ki bırakacağımız en güzel miras hayatta iken yapacağımız organ bağışıdır. Ülkemizde kalp, böbrek, karaciğer, pankreas, kemik ve kemik iliği, akciğer, ince bağırsak, kalp kapağı, kornea, tendon, kol ve deri nakli yapılabilmektedir. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes 2238 sayılı yasaya göre organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilmekle birlikte kişinin yaşlı veya çok genç olması, süregelen sağlık sorunları olması organ bağışında bulunmasında bir engel değildir. Tek bir bağış, nakillerle birden fazla kişinin hayatını kurtarabiliyor. Bu nedenle yaşamak için tek umudu organ nakli olan hastaların yaşamlarını kurtarmak için organ bağışında bulunalım” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı