REKLAMI GEÇ

Astım hastaları dikkat!

Astım hastaları dikkat!

Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Göğüs Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Onur Kaya, yaz dönemi etkili olan aşırı sıcak ve nemli havanın astım hastaları için büyük tehdit oluşturduğunu belirtti, bu hastalara tatil için denizi tercih etmeleri ve tedavilerini kesinlikle aksatmamaları uyarısında bulundu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Ağustos 2017 Çarşamba, 10:54

Yüksek sıcaklık ve nemli havanın başta astım olmak üzere solunum rahatsızlığı olan hastaları olumsuz etkilediğini dile getiren Göğüs Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Onur Kaya, özellikle havanın çok sıcak seyrettiği günlerde tedbirli olunması ve ilaçların aksatılmaması önerisinde bulundu.

Kaya, “Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir halk sağlığı sorunu olan astım, akciğerler içindeki bronşların çeşitli uyaranların etkisiyle yaygın olarak daralması sonucu ortaya çıkar ve nefes darlığı atakları ile seyreder. Astımlı hastalarda nefes darlığına yol açan sebeplerin başında viral enfeksiyonlar ve alerjenlere maruziyet gelirken, yaz aylarında yüksek sıcaklık ve nem de önemli risk faktörleri arasındadır. Astımlı hastalar için ortamdaki havanın en uygun nem miktarı %30 ile %50 arasında olmasıdır. Nem oranının %60`ı geçtiği durumlarda astımlı hastaların evden dışarı çıkmamaları gerekmektedir. Hatta klimalı ortamda bulunmaları astımlı hastaların tetikleyici etkenlere daha az maruz kalmasını sağlamaktadır. Çünkü yüksek sıcaklık ile artan nem oranı; ev içi ortamdaki küf sporları ile ev tozu akarlarının, ev dışı ortamda da küf sporları gibi alerjenlerin artmasına neden olmaktadır. Ayrıca yüksek sıcaklık polenlerin daha erken ve daha uzun süre atmosferde bulunmalarına ve böylece astım şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu sebepledir ki yaz mevsimi boyunca astım hastalarının tedavilerini aksatmamaları ve kurtarıcı ilaçlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir” dedi.

“ASTIM HASTALARI SERİNLEMEK İÇİN DENİZİ TERCİH ETMELİ”
Yaz aylarında tatil planı yapan astımlı hastalar için önerilerde bulunan Kaya, “Çok sıcak olmayan, yüksek nem içermeyen ve polenlerin yoğun olmadığı yerleri tercih etmeleri önemlidir. Ayrıca serinlemek amacıyla girilen havuzlardaki klor, astım hastalarında nefes darlığını tetikleyebilmektedir. Hastalar için en doğru seçim deniz tatilleridir. Yüzmenin ve tuzlu su buharı solumanın tüm hava yolları için doğal bir ilaç olduğu unutulmamalıdır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı