REKLAMI GEÇ

Astım hastalığı her geçen gün artıyor

Astım hastalığı her geçen gün artıyor

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Dursunoğlu, ülkede her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan birinin astım hastası olduğunu belirterek, bu hastalığın görülme sıklığının yıllar içinde giderek arttığını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Mayıs 2017 Perşembe, 09:55

Astım, akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

PAÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Dursunoğlu astım hastalığı hakkında bilgiler verdi. Dünyada yaklaşık 300 milyon astımlı hastanın olduğunu, ülkemizde ise her 12-13 erişkinden ve 7-8 çocuktan birinin astım hastası olduğunu ifade eden Dursunoğlu, astımın görülme sıklığının yıllar içinde giderek arttığını söyledi.

Astım hastalığının bazı faktörleri bulunduğunu belirten Doç. Dr. Dursunoğlu, bu faktörlerin kişiyle ve çevreyle ilgili olmak üzere iki gruba ayrıldığını dile getirdi.

Dursunoğlu, “Kişisel risk faktörleri içinde kalıtım yani genetik yapı, cinsiyet ve şişmanlık sayılabilir. Çevresel risk faktörleri ise kalıtsal olarak yatkın bireylerde astımın ortaya çıkması ve ağırlığı üzerinde rol oynar. Bunlar alerjenler, tekrarlayan akciğer infeksiyonları, sigara dumanına maruziyet, bazı ilaçlar, iç ve dış ortam hava kirliliği ve beslenme tarzıdır” dedi.

Astım tedavisinin amacının hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesi olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Dursunoğlu, “Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisi ile astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar, özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şeklinin mutlaka bir uzman tarafından hastalara gösterilmesi gerekir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı