REKLAMI GEÇ

Hamilelikte hipertansiyona dikkat!

Hamilelikte hipertansiyona dikkat!

Servergazi Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Deva Hazar, gebelikte görülen hipertansiyonun anne ve bebek hastalıkları ile ölümlerdeki en önemli nedenlerinden biri olduğunu belirtti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 16 Haziran 2016 Perşembe, 12:04

Kadın Hastalıkları ve Doğuz Uzmanı Dr. Deva Hazar, hamilelikte kalp hızı ve kalbin pompaladığı kan miktarının arttığını, küçük tansiyonun 20 mmHg’ye kadar düşebildiğini ve hamileliğin sonuna doğru tansiyon değerlerinin eski değerlerine döndüğünü kaydetti.

Ortalama 10 hamileliğin 1-2’sinde gebelik hipertansiyonun görülebileceğine dikkat çeken Hazar, “Gebelikte hipertansiyon, 6 saat içinde yapılan iki ayrı ölçümde kan basıncının, yani tansiyon ölçümünün 14/9 üzerinde veya büyük tansiyonun 3 birimden, küçük tansiyonun 1 birimden yüksek ölçülmesi gebelik hipertansiyonu olarak kabul edilir” dedi.

Hangi Gebelerde Tansiyon Yüksekliği Daha Sık Görülür?
Bebek gelişmesinde gerilemenin, erken doğumun, ‘plasenta’ denilen anne ve bebek arasındaki hayati bağlantıyı sağlayan dokunun erken ayrılmasının, ani böbrek yetersizliğinin, hipertansiyon krizi gibi gelişmelerin anne ve bebeğe zarar vereceğini anlatan Dr. Deva Hazar, şunları söyledi:

“İlk gebelerde, önceki gebelikte gebelik zehirlenmesi öyküsü olanlarda, gebelikten önce hipertansiyon öyküsü olanlarda, 35 yaş üstündeki gebelerde, çoğul gebelik durumlarında, şeker hastalarında yada böbrek hastalığı gibi hipertansiyon ve idrardan protein kaybedilen durumlarda, şişman gebelerde, kollagen doku hastalıkları, antifosfolipid sendromu, bağışıklık sistemi bozuklukları olan gebelerde tansiyon görülme riski artar. Gebelikleri boyunca çalışmak zorunda olan ve dinlenme fırsatı bulamayan anne adaylarında da risk yükselir.”

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisinin de kilo artışı olduğunu belirten Hazar, “Gebelere hipertansiyon ya da preeklampsi tanısı konursa gebe kesinlikle yatak istirahatı yapmalı. Mümkünse sol tarafına yatmalıdır. Bu şekilde idrar miktarının artması beklenir. 2 günde bir kez doktor kontrolü uygun olacaktır. Gerektiğinde doktor kararı ile hastaneye yatışı ve takibi olabilir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı