REKLAMI GEÇ

Hasta, yaşlı ve engelli bakıcılarına eğitim

Yaşlı, engelli ve hasta yakını olan ya da bu kişilere bakım ile görevlendirilen kişilere yönelik kurs açıldı.

/ DENİZLİHABER / 26 Haziran 2008 Perşembe, 00:00

Denizli Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Halk Eğitim Merkezi ve Sağlık Müdürlüğü’nün desteğiyle yaşlı, hasta ve engellilere bakım kursu açtı. Böylece yaşlılar, engelliler ve hastalar emin ellerde bakılacak.

Denizli Belediyesi Karaman Bilgi Evleri ve Kurs Merkezi’nde açılan 65 yaş üzeri yaşlı, engelli ve hasta bakım kursuna 1’i erkek 15 kursiyer katıldı. Sağlık Müdürlüğü çalışanlarından Başhemşire Yardımcısı Emir Ayşe Tuğcu, yaşlılara evde bakım teknikleri, hangi durumlarda ne yapılması gerektiği, yaşlılığın nasıl geliştiği ve yaşlılıkta nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında ve hastanın vücut temizliğinin yapılması konusunda kursiyerlere bilgi verdi. Ardından, Enfeksiyon Servisi hemşirelerinden Gülizar Şahin de engelli bakımı ve hastalıkta bakımla ilgili görüşlerini aktardı. Diyetisyen Handan Yıldız ise yaşlı, engelli ve hastaların beslenmeleri konusunda kursiyerleri bilgilendirdi.

Kursiyerlerden Aydan Yılmaz, çocukların doğumundan itibaren anne ve babaların çocuklarına büyük bir titizlikle baktığını, ancak anne babaların yaşlanmaları durumunda, çocuklarının bilgi eksikliği nedeniyle anne babalarına yeterince bakamadığını kaydetti. Tek erkek kursiyer Mustafa Ali Haydar da, annesine yeterince ilgi göstermediğini belirterek, “6 yıl önce annemi bir hastalık sonucu kaybettim. Anneme yeterli ilgiyi ve bakımı veremediğimi düşünüyorum. Bu nedenle kursa katılmaya karar verdim. Burada öğrendiklerimle yaşlı yakınlarıma bakacağım” dedi.

Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, belediyenin Halk Eğitim Merkezi, Milli Eğitim ve Sağlık Müdürlüğü’nün bazı projelerde birlikte görev aldığına dikkat çekerek, ‘Bazı alanlarda bizlere proje sunuluyor. Biz de hemen bu projeleri kabul edip destek veriyoruz. Bu kursların sonucunda en çok isteğimiz geri dönüşümün olmasıdır. Kursiyerlerimize sertifika vereceğiz. Vatandaşlarımızdan isteğimiz, yaşlı, hasta ve engellilerini emin ellere teslim etmeleridir” dedi. Denizli Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Fatma Kılınç da,yaşlıların bilinçli insanlara teslim edilmesiyle daha iyi bakım verileceğini ifade etti. Bu arada, Denizli Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Mehmet Gündoğdu ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Çağlayan da görüşlerini aktardı.

Kursun 130 saat süreceği ve 24 Temmuz 2008’de tamamlanıp kursiyerlere sertifika verileceği bildirildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı