REKLAMI GEÇ

İdrar torbasından 13 taş çıktı!

İdrar kaçırma şikâyetiyle Denizli Devlet Hastanesi Üroloji Servisi’ne başvuran bir hastanın idrar torbasından ameliyat sonrası 13 adet taş çıkarıldı.

/ DENİZLİHABER / 11 Eylül 2008 Perşembe, 00:00

13 yıl önce traktör kazası sonucu felç geçiren ve 2 bacağı tutmayan 51 yaşındaki İ.K.’nın idrar torbasından 11’i büyük 2’si küçük olmak üzere 13 adet taş çıkarıldı. Ameliyatı gerçekleştiren Denizli Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Süleyman Kayık, hastanın geçmiş dönemde geçirdiği trafik kazasına bağlı olarak belinin tutmaması sonucu büyük ve küçük abdestini kaçırdığını, bu durumun idrar torbasında taş oluşmasına ortam hazırladığını dile getirdi.

Op. Dr. Süleyman Kayık, “Hastanın uzun yıllar büyük ve küçük abdestini tutamama şikayeti olmasına rağmen şu ana kadar bir uzmana başvurmamış. Bu nedenle de idrar yollarında irili ufaklı birçok taş ve prostat oluşmuş. İdrar yollarından 13 adet taş çıkardık ve oluşan prostatı aldık. Ameliyat sonrasında idrar yollarında tekrar taş oluşmaması için hastayı sürekli gözetim altında tutacağız. Hastaya kendi kendine sonda takmasını öğreterek, daha sağlıklı bir hayat sürmesini sağlayacağız” diye konuştu. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Süleyman Kayık, büyük ve küçük abdestini tutamayan hastaların zaman geçirmeden ilgili uzmanlara başvurması gerektiği uyarısında bulundu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı