REKLAMI GEÇ

İşte diş eti hastalıklarının kaynağı

İşte diş eti hastalıklarının kaynağı

Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Periodontoloji Uz. Dr. Ahmet Mert Nalbantoğlu diş eti hastalıklarının bakteriyel diş plağı adı verilen dişlerin üzerinde biriken yapışkan ve renksiz tabakadan kaynaklandığını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Eylül 2014 Pazartesi, 14:17

Diş eti hastalıklarından korunmak için diş üzerinde oluşan plağın günlük olarak temizlenmesi gerektiğini belirten Periodontoloji Uz. Dr. Ahmet Mert Nalbantoğlu, “Dişte oluşan plak günlük diş bakımıyla dişlerlerden uzaklaştırılmazsa diş taşı veya tartar olarak bilinen yapıya dönüşür. Plaktan dişe geçen zararlı ürünler dişetinde imitasyona neden olur, dişetini dişe bağlayan lifler yıkıma başlar, dişeti dişten uzaklaşır. Böylece bakterilerin daha derin dokulara ilerlemesi kolaylaşır. Bakteriler derine doğru ilerledikçe dişi destekleyen kemiklerde hasar görülmeye başlanır. Tedavi edilmezse dişler sallanır ve çekilmesi gerekebilir” dedi.

DİŞ ETİ KANAMASINI ÖNEMSEYİN
Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri, diş fırçalamada kanayan diş etleri, dişlerden kolayca ayrılan dişetleri, dişler arasında aralıkların oluşması, sürekli kötü ağız kokusu gibi durumların dişeti hastalıklarının belirtileri olarak karşımıza çıktığını anlatan Mert Nalbantoğlu diş eti hastalığının iki şekilde sınıflandırılabileceğini söyledi.
Nalbantoğlu, “İltihaplı dokuların sadece dişetinde görülmesi olan Gingivitis kemikte henüz yıkım oluşturmayan kısımdır. Hasta dişlerini günde 2 ya da 3 defa fırçalıyor olsa da plağı yeterince uzaklaştıramıyorsa etkin fırçalamamış olur. İlk bulgusu dişetindeki kanamadır. Elma gibi sert meyveleri ısırarak yerken kanama görülebilir. Yada sabah yastıkta kan lekesi görülüyorsa hasta mutlaka diş hekimine muayene olmalıdır. İltihaplı dokuların hem dişetinde hem de dişleri saran kemikte görülmesi ise Periodontitistir. Periodantitis de ise hasta dişetinde oluşan kanamaları önemsemez ve kanama üzerinden belli bir süre geçer. Hastada çiğneme fonksiyonlarında bozukluklar başlar. Dişi saran sert dokularda yıkım başladığı için dişlerde sallanmalar görülür. Sonunda dişler ileri periodontal tedavilerle (cerrahi işlemler) ağızda tutulmaya çalışılır ya da tedavi edilemeyecek düzeyde kayıplar varsa çekimli tedaviler uygulanır” dedi.

Dişeti kanamaları konusunda doğru bilinen yanlışlara da değinen Dr. Mert Nalbantoğlu gargara yapmanın, kekik suyu sürmenin, kutu kutu antibiyotik içmenin dişetlerindeki kanamayı geçirmeyeceğini söyledi ve şu uyarılarda bulundu:
“Dişhekimi tarafından mekanik olarak yapılan diş taşı temizliğinin ve hasta tarafından yapılan diş fırçalama işleminin yerini gargara gibi, kekik suyu gibi şeyler tutmaz. Belirli aralıklara diş hekimi tarafından yapılan diş taşı temizliği diş sağlığı yada dişeti sağlığı için zararlı bir etki oluşturmaz, hiçbir zaman dişlerinizin dökülmesine sebep olmaz. Eğer diş fırçalama sırasında kanama oluyorsa bu sağlıksız dişetleri demektir. Mutlaka diş hekimine muayene olunmalıdır.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı