REKLAMI GEÇ

“Kemik erimesini ciddiye alın”

“Kemik erimesini ciddiye alın”

Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Operatör Dr. Hüseyin Akdağ, halk dilinde kemik erimesi olarak bilinen osteoporozun etkin bir şekilde tanı ve takibi yapılmazsa, ciddi sağlık sorunlarının yaşanabileceğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 8 Ağustos 2008 Cuma, 00:00

Kemik erimesi görülen kişilerde düşme ya da çarpma sonucunda kalça, el ve bilek kemiklerinin kırılmaya daha müsait olduğunu ifade eden Akdağ, bu tarz kırıkların tedavisinin zor ve maliyetli olup, yol açtığı sorunlar nedeniyle ölüme yol açabileceğini kaydetti.

Ortopedi Uzmanı Operatör Dr. Hüseyin Akdağ, “Osteoporozla mücadelede beslenme ve sportif yaşam önemli bir yer tutar. 50-60 yaşları arasında olanlar günlük kalsiyum ve D vitamini ihtiyacını karşılamalı, sebze, meyve, süt ve süt ürünlerini diyet ve beslenmesinden eksik etmemelidir. Ayrıca kemik erimesi olan kişilerin yaşadığı mekanlar düşmelere karşı daha güvenli hale getirilmeli, yerlerin ve halıların kaygan olmamasına dikkat edilmelidir” diye konuştu.

Kemik erimesinin kadınlarda erkeklerden 4 kat daha fazla görüldüğünü kaydeden Akdağ, şişman kişilerde kemik erimesine daha az rastlandığını ancak onlarda da şişmanlığa bağlı olarak eklem kireçlenmesi görüldüğünü ifade etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı