REKLAMI GEÇ

Organlarıyla hayat verecek

Organlarıyla hayat verecek

Geçirdiği trafik kazası sonucunda Denizli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 22 yaşındaki Hasan Eskioğlu’nun beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından ailesi tarafından organları bağışlandı. Hasan Eskioğlu’nun karaciğer, kalp ve böbrekleri başka vücutlarda hayat bulacak.

/ DENİZLİHABER / 6 Ağustos 2008 Çarşamba, 00:00

Hasan Eskioğlu’nun beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından organları alınmak üzere 9 Eylül ve Ege Üniversiteleri’nden birer ekip geldi. 9 Eylül Üniversitesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Koray Atilla ile Dr. Tolga Önder ve Ege Üniversitesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. El-Deniz Aliyev, Eskioğlu’nun organlarını alarak, belirlenen hastalara nakletmek üzere İzmir’e hareket etti.  

< ?XML:NAMESPACE PREFIX = O />

Denizli Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı ve Organ Nakil Koordinatörü Nevin İpek Özcan, organ bağışı ve nakil süreci hakkında şunları söyledi. “ 02 Ağustos 2008 Cumartesi gecesi 03:00 sıralarında hastaneye getirilen Hasan Eskioğlu’nun beyninde yaygın kanaması vardı ve başından darbe almasından dolayı durumunu kötüydü. Dün itibariyle de 4 doktor onayıyla beyin ölümüne karar verildi. Hastanın durumu hakkında hasta yakınlarına bilgi verildi ve onlara bir süre sonra organ bağışında bulunup bulunmadıklarını soruldu. Kendileri bu acı günlerinde büyük bir duyarlılık gösterip, organların bağışlanmasına karar verdiklerini söylediler. Kalp, karaciğer ve böbrekler alındı. Kornealar kafa travmasına bağlı kanamadan dolayı zarar gördüğü için alınmadı. Alıcılar belirlendi ve hepsi yola çıktı. Operasyonlar 9 Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek” dedi.

Organları başka vücutlarda hayat bulmak üzere alınan Hasan Eskioğlu’nun babası Ahmet Eskioğlu (52), “Oğlum 10 Mayıs’ta askerden gelmişti. Oğlumu kaybettim ancak onun organları ile birkaç kişi kazanacağız. Eğer onlarla tanışabilirsem çok mutlu olurum” diye konuştu.

Yorumlar

Hasan’ın arkadaşı   -  Bağlantı 21 Kasım 2013, 16:08

Benim canım arkadaşım,seni hiç unutmıycam,,ansızın aramızdan ayrıldın,olanlara inanamadım.sen iyi yürekli bir insandın..seni ömrüm boyunca özliycem.Cennet mekanın olsun..!

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı