PAÜ Hastanesi belgeli bebek dostu hastane oldu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PAÜ Hastanesi belgeli bebek dostu hastane oldu

PAÜ Hastanesi belgeli bebek dostu hastane oldu

Pamukkale Üniversitesi Yenidoğan Ekibi hem doğum yapan annelere hem de bebeklere her konuda verdikleri destek ile “ Bebek Dostu Hastane “ ünvanlı belge aldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Ekim 2018 Perşembe, 08:53

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Özmert M.A Özdemir, Dünya Sağlık Örgütü’nün bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay boyunca tek başına anne sütü ile beslenmelerini, 6.aydan sonra ek besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi gerektiğini önerdiğini belirterek. “ Anne sütü bebeğin değişen ihtiyacına göre sürekli yenilenen, laboratuvar ortamlarında üretilemeyecek birçok bileşenden oluşan mucizevi bir besindir. İçeriğindeki büyüme faktörleri, immunoglobulinler, oligosakkaritler, hormonlar, enzimler ve kök hücreler ile bebekleri ishal, orta kulak iltihabı, solunum yolu hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, alerjik hastalıklar, tip 1 diyabet, obezite ve kanserden korurken, hasarlanmış dokuları da tamir eder. Anne sütüyle beslenen bebeklerin görme, işitme fonksiyonları daha iyi, zeka seviyeleri daha yüksektir. Emzirme anne ve bebek arasındaki sevgi bağının kurulabilmesi için en iyi yoldur” dedi.

Diğer taraftan Prof. Dr. Hacer Ergin de bu belgeyi almaktan duydukları mutluluğu paylaşarak “ Türk Nüfus Sağlık Araştırma verilerine göre ülkemizde tek başına emzirme 2008 yılında %42 iken, 2013 yılında %30’a düşmüştür. Bu veriler tüm gebe ve annelerin emzirme konusunda daha fazla eğitim ve desteğe ihtiyacı olduğunu göstermektedir. ‘Bebek Dostu Hastane’ ünvanını 2004 yılında alan hastanemizde “Anne sütü ve emzirmeyi destekleme” çalışma grubu tarafından fiziksel, kişisel ve duygusal olarak önemli bir süreçten geçen tüm annelere emzirme danışmanlığı hizmeti verilmektedir” diye konuşştu.

“Doğumdan önce gebe polikliniğinde başlayan bu hizmet doğum salonunda devam etmektedir” diyerek sözlerini sürdüren Prof. Dr. Hacer Ergin “Hem sezaryen hem de normal doğumlarda bebek ilk yarım saatte annesine emzirtilmektedir. Doğumdan sonra anne ile bebeği aynı odada izlenirken emzirme desteği de devam etmektedir. Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde de hem prematüre hem de zamanında doğmuş hasta bebeklerde olabildiğince erken anne sütüne başlanmakta, doğum ağırlığı 1500 gramdan küçük bebekler bile annesini emerek taburcu edilmektedir. Emzirme desteği taburculuktan sonra da devam etmekte, yenidoğan ve prematüre polikliniğimizde emzirme süreci gözlemlenerek yaşanan problemler çözüme kavuşturulmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Hacer Ergin ve Prof. Dr. Özmert M.A Özdemir yönetimindeki neonatoloji ekibi daha sağlıklı, daha zeki çocuklarımız ideali peşinde olup tüm bebeklerin anne sütünden mahrum kalmaması için özveri ile çalışmaya devam ettiklerini belirterek belgeyi aldıkları için mutlu olduklarını söylediler.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı