REKLAMI GEÇ

PAÜ Hastanesi’nin apar topar değiştirdiği bültende AİDS’li hasta sayısı rakamı verildi

PAÜ Hastanesi’nin apar topar değiştirdiği bültende AİDS’li hasta sayısı rakamı verildi

Hastalık çıktığı günden bu yana Denizli’de sadece istatistiki verilerde paylaşılan ancak hiçbir zaman aktif hasta sayısı öğrenilemeyen HIV virüsü taşıyan hasta sayısı Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nin bir basın bülteninde ‘yanlışlıkla’ kamuoyu ile paylaşıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Ekim 2020 Perşembe, 15:45

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi, bir başarı öyküsünü paylaşmak isterken, Denizli’de HIV virüsü taşıyıcısı (AİDS hastası) kişi sayısını ortaya çıkardı.

Hastanenin basın birimi tarafından hazırlanan bülten ile Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı ekibinin araştırmalarıyla, Türk Oftalmoloji Derneği tarafından organize edilen Retina Araştırma Ödülleri yarışmasında ödül aldığı duyurulmak istendi.

Bültende ödülle ilgili bilgiler aktarılırken, araştırma ekibinin “Çalışmada HIV-1 infeksiyonu bulunan kişilerin sinir ve damar yapısındaki değişiklikler incelenmiş ve hastalığın şiddetiyle ilişkisi irdelendi. Yaklaşık 10 ay süren araştırmaya 45 HIV-1 infeksiyonu olan hasta dahil edildi. Çalışma sonunda HIV-1 infeksiyonu olan kişilerin sinir tabakasında normal gözlere göre değişiklikler olduğu saptanmış ve damar tabakası kalınlığının viral yük ile ilişkili olduğu gösterilmiştir” görüşleri aktarıldı.

Sabah saatlerinde gelen bu bülten bir saat sonra ‘düzeltme’ başlığı altında tekrar gönderildi. Ancak ikinci gönderilen bültende çalışmanın kaç hasta üzerinde yapıldığı bölümü çıkarıldı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı