PAÜ’de skandal yıllar sonra ortaya çıktı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PAÜ’de skandal yıllar sonra ortaya çıktı

PAÜ’de skandal yıllar sonra ortaya çıktı

Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2014 yılında yapılan panaroik röntgen odasının yerinin değiştirilmesi büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Röntgen odasının kapı ve camlarının radyasyona karşı kurşun kaplamalı olması gerekirken, 3 kuruş fazla kazanmak için galvanizli saçla yapıldığı belirlendi. 5 yıl boyunca standart dışı çalıştırılan röntgen odası binlerce kişinin radyasyon almasına yol açtı. Skandalın ortaya çıkmasının ardından soruşturma başlatıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Mayıs 2019 Çarşamba, 14:13

5 Mayıs 2014’te PAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne panaromik röntgen odası yapımı için ihaleye çıkıldı. Yapı işleri Daire Başkanlığı tarafından ”PAÜ Dişçilik Fakültesi Bina Bakım Onarım İşi” ihalesini kazanan firma ile 29 Eylül 2014’te sözleşme imzalandı, yer teslimi 22 Ekim 2014 tarihinde yapıldı.

İş bitirme süresi 4 ay olarak öngörülen ihale sonrası, hayati önem taşıyan röntgen odası kapılarının İnşaat kontrolü yetkilisi Nezih Aru ve harcama yetkilisi ve Daire Başkanı Hayri Ün tarafından yapıldı, iş onaylandı ve teslim alındı.

YILLARCA KULLANILDI
PAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde kurulan panaromik röntgen odası faaliyete geçtiği 2014 yılından 2 ay öncesine kadar kullanıldı. Her gün onlarca hasta kabul edildi, röntgenleri çekildi, işlemleri yapıldı.

YER DEĞİŞİKLİĞİ SKANDALI ORTAYA ÇIKARDI
PAÜ Diş Hekimliği Fakültesi yönetimi, kısa süre önce röntgen odaları için yer değişimi kararı aldı. Röntgen odalarındaki tüm cihazlar söküldü, belirlenen yeni yerlerine taşındı.

Ancak, radyasyona karşı korumalı olması gereken kapı ve pencereler söküldüğünde skandal ortaya çıktı.

Söküm işlemini gerçekleştiren ekip vahim olayı ortaya çıkardı. İhalenin şartnamesinde açık olarak belirtilmesine, kesilen faturada ve iş teslim tutanaklarında odadaki tüm kapı ve camların radyasyona karşı koruma sağlayan kurşun kaplamayla yapıldığının beyan edilmesine rağmen, firmanın kurşun yerine galvanizli saç kullandığı belirlendi.

DURUM YETKİLİLERE BİLDİRİLDİ
Teknisyenlerin ortaya çıkardığı skandal, zaman geçirilmeden PAÜ yetkililerine bildirildi. Yapılan kontrollerde de kurşun kaplama olması gereken kapılara daha ucuz ve standart dışı olan, radyasyona karşı koruma özelliği bulunmayan galvanizli saçların yapıldığı, camların da röntgen odaları için özel hazırlanan camlar yerine standart camlar olduğu belirlendi.

SORUŞTURMA AÇILDI
PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, skandalın ardından dönemin Yapı İşleri Daire Başkanı Hayri Ün ve inşaat kontrolörü Nezih Aru başta olmak üzere tüm ilgililer hakkında soruşturma başlattı. Rektörlük, adli soruşturma için de şikayette bulundu.

İŞ KABULÜ NASIL YAPILDI?
Skandalın ortaya çıkmasının ardından birçok soru gündeme geldi. Bunların başında da, röntgen odası gibi kritik hizmet verilen yerdeki çalışmanın kontrol edilip edilmediği, iş teslimi ve ödeme öncesinde kontrol prosedürlerinin neden yerine getirilmediği soruları yer alıyor. Kamu kurumlarında ihaleyle yapılan işlerin teslimi sırasında titiz davranılıp davranılmadığı da bu örnekle bir kez daha gün yüzüne çıktı.

5 YIL BOYUNCA KAÇ KİŞİ RADYASYONA MARUZ KALDI?
Skandalın ardından ortaya çıkan en kritik soru ise kurşun kaplama yerine galvanizli saçla korunan röntgen odalarında 5 yıl boyunca kaç kişinin radyasyona maruz bırakıldığı oldu.

İnsan sağlığını doğrudan etkileyen skandal nedeniyle röntgen odalarında görevli teknisyenler, öğrenciler, hastalar ve bunların refakatçileri yıllarca radyasyona maruz bırakıldı.

Yorumlar

mustafa camcı   -  Bağlantı 22 Mayıs 2019, 23:16

Geçen gün teyzemi pamukkale üniversitesi acile götürdüm. Tomografi çekilmesi gerekti. Röngende bi çalışan, acildeki cihazın 6 ay,röntgenin ise 2 yıldır bozuk olduğunu,başhekimin para olmadığı için tamir ettirmediğini söyledi.Parasızlık..

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı