Pembe Şehir Projesi ile 134 can kurtarıldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Pembe Şehir Projesi ile 134 can kurtarıldı

Pembe Şehir Projesi ile 134 can kurtarıldı

Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği (DİKAB) işbirliğiyle başlatılan Pembe Şehir Projesi kapsamında 2019 yılında 126 bin 848 tarama gerçekleştirildi. Bu taramalarda 134 kişide kanser belirlendi. Erken teşhis sayesinde 134 kişi hayata tutundu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Ocak 2020 Salı, 14:17

Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk 2019 yılında yapılan kanser taramalarına yönelik bilgi verdi. Denizli’de 2018 yılının Ekim ayında kanser tarama sayılarının arttırılması, erken tanı ve kanserle etkin bir mücadele için Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği işbirliğiyle Pembe Şehir Projesine başladıklarını belirten Öztürk; Denizli’de ‘Yaşama Anlam Katan Kadını Yaşatmalı Erken Tanı’ sloganıyla özellikle hedef grup içerisinde yer alan tüm kadınların taranmasına yönelik seferberlik başlattıklarını söyledi.

Öztürk, “Bu doğrultuda başlattığımız Pembe Şehir projesiyle rutin eğitim ve taramaların dışında bayanların çoğunlukta çalıştığı birçok tekstil firmasına gidilerek kanser eğitimleri verildi. İlçelerdeki kadınların belediyelerimiz işbirliğiyle KETEM’lere ulaşımını sağlayarak taramaları gerçekleştirildi. Yine proje kapsamında Denizli Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte Merkezefendi ve Pamukkale KETEM önlerindeki otobüs duraklarına KETEM Sağlık Durakları açılarak kanser konusunda farkındalık oluşturuldu. Tüm yapılan çalışmalar sonucunda 2019 yılında 39 bin 899 meme kanseri taraması, 37 bin 832 serviks taraması, 49 bin 117 de kolon kanseri taraması yapıldı” dedi.

DENİZLİ PEMBE ŞEHİR OLDU…
Taramalar sonucunda da 101 kişide meme kanseri, 28 kişide serviks kanseri, 5 kişide de kolon kanserini erken teşhis ederek 134 kişinin hayatına dokunduklarını söyleyen Öztürk; “Pamukkale ve Merkezefendi KETEM’lerde ücretsiz taramalarımızı gerçekleştiriyoruz. Yine KETEM’lerin yanı sıra Aile Sağlığı Merkezlerimizde özellikle kolon ve serviks kanseri taramaları da yapılmaktadır. Denizli Merkez ve Tavas’ta olmak üzere iki KETEM daha en yakın zamanda hizmete girecek. Böylelikle KETEM sayımız 4’e çıkacak. Yine bir hayırseverimiz tarafından alınan Kanser Tarama Aracımızda en yakın zamanda faaliyete geçerek Denizli’de tarama faaliyetlerine başlayacak. Projemizin adında da olduğu gibi tüm kadınlara ulaşarak Denizli’yi Pembe Şehir yapacağız. Denizli Milletvekilimiz Nilgün Ök’e, kadınlarımızı KETEM’lere taşıyan belediyelerimize, taramaları gerçekleştiren KETEM, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerindeki çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı