“Pembe Şehir” Projesi ile 89 bin kişi kanser taramasından geçti - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

“Pembe Şehir” Projesi ile 89 bin kişi kanser taramasından geçti

“Pembe Şehir” Projesi ile 89 bin kişi kanser taramasından geçti

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği ile ortaklaşa başlatılan “Pembe Şehir” Projesi, iki ayrı kanser tarama çalışması ile iki ödül kazandı. Proje kapsamında 2018 yılında 89 bin kişi taramadan geçirilip bilgilendirildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 20 Haziran 2019 Perşembe, 15:46

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği (DİKAB) işbirliğiyle 2018 yılı Eylül ayında başlatılan Pembe Şehir Projesi kapsamında kanserin erken teşhisinde önemli olan taramaların arttırılması, Denizli’de yaş grubunda taranmadık kimse kalmaması yönünde başlatılan çalışmalar ödül getirdi.

Proje kapsamında 2018 yılında meme kanseri taramasında 40-69 yaş aralığındaki 42 bin 432 kişi, Kolorektal (Bağırsak) Kanser Taramasında ise 50-70 yaş aralığındaki 46 bin 423 kişi taramadan geçirilmişti. Gerçekleştirilen bu taramalar, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ödül töreninde hedef nüfusu 70 bin ve üstü olan iller arasında Denizli’ye her iki tarama türünde de birincilik ödülü getirdi.

Ankara’da düzenlenen  “Tarama ve Tarama Sonrası Teşhis Eğitimi-2” programında Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara tarafından verilen ödülü, Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat aldı.

ÖDÜLLER HEPİMİZİN
Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, kansere karşı verilen mücadelede erken tanının büyük önem taşımasından dolayı başlattıkları Pembe Şehir Projesi ile Denizli’ye iki ödül birden kazandırmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Öztürk, “Projemizi 2018 yılının son aylarında başlatmamıza rağmen kısa zamanda hızlı bir yol kat ettik. Özellikle projemizde amaç çalışan kadınlarımıza ulaşmaktı ve bunun için de birçok tekstil firmamızın bayan çalışanlarına eğitimler verdik, onları KETEM taramalarına davet ettik. Tabi İlçelerimizde de yoğun şekilde yapılan çalışmalarla tarama oranlarımızı yükselttik. Bu ödüller aslında hepimizin emeğinin karşılığıdır. Amacımız, her zaman vatandaşlarımıza sunduğumuz sağlık hizmetinde en iyi kaliteyi ve en iyi başarıyı sağlamak olmuştur. Bu ödüller de bu amacın ve çalışmaların meyvesidir. Biz biliyoruz ki Denizli için sağlıkta en iyiyi başardıkça vatandaşlarımızın sağlığı da o derece iyi olacaktır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı