REKLAMI GEÇ

Potasyumu çok yiyecekler tüketin

Potasyumu çok yiyecekler tüketin

DDH Başhekimi Uzm. Dr. Ramazan Canural, sıcak havalarda, tansiyon ve kalp krizinden korunmak için potasyum açısından zengin, mümkün olduğunca az sodyum içeren bir beslenme uygulamak gerektiğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 30 Haziran 2008 Pazartesi, 00:00

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ramazan Canural, sıcak havalarda yiyeceklere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Başhekim Uzm. Dr. Canural, özellikle tansiyon ve kalp krizinden korunmak için potasyum açısından zengin, mümkün olduğunca az sodyum içeren bir beslenme diyeti uygulamak gerektiğini anlattı. Potasyum açısından ıspanak, havuç, portakal suyu ve kavunun zengin besinler olduğunu anlatan Canural, yaz mevsiminde özellikle su tüketiminin çok önemli olduğunu belirtti.

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Canural, normalde bir yetişkinin ihtiyacı olan < ?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />2 litre suyun, yaz aylarında 3 litreye çıktığını söyledi. Canural, “Vücudun susuzluk sinyali vermesi beklenmeden en az bu kadar miktar su, gün içinde tüketilmeye çalışılmalı. Vücut ısısının artması, terleme ile su kaybının artması nedeniyle su alımı kesinlikle ihmal edilmemeli. Alınan su miktarının yanı sıra serinlemek amacıyla alınan çay, kahve, alkollü içecekler, asitli içecekler gibi içecekler, aslında geçici bir serinlik verdikleri gibi vücuda sıvı sağlamanın yanında vücuttan su kaybını da kolaylaştırırlar. Bu nedenle serinlemek amacıyla seçtiğimiz içecekler, meyve suyu, soda, ayran gibi içeceklerden tercih edilmeli. Bu grup içecekler, vücudun özellikle terlemeyle kaybettiği su ve mineralleri karşılamaları nedeniyle daha yararlıdır” dedi.

Yaz aylarında, öğle ve akşam yemeklerinde daha hafif yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini anlatan Dr. Canural, “Bu da pişirme metotlarında yapılacak bir iki değişiklikle sağlanabilir. Et ve et grubu yiyecekler ve hatta sebzeler, yağda kızartma veya kavurma değil ızgara, fırında, haşlama veya kendi suyunda pişirme yöntemi ile yemek yapılmalı. Tahıl grubu ürünler tercih edilecekse, tam tahıl grubu ele alınmalı. Kepekli ürünler tercih edilmelidir. Böylece alınan yeterli posa sayesinde vücuttaki toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olunmalıdır” diye konuştu.

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramazan Canural, yaz aylarında yiyecek ve içeceklerin saklanma ve pişirilmesinin de büyük önem taşıdığını söyledi. Yaz sıcaklarında hazır yiyeceklerin çok çabuk bozulduğunu anlatan Canural, “Aşırı sıcaklar ve nem, bakteri üremesini daha da kolaylaştırır. Süt ve sütle hazırlanan sos ve yiyecekler, kremalı, mayonezli yiyecekler, yumurtalı yiyecekler çiğ veya pişirilip, et ve et ürünleri bozulma ihtimali en yüksek olan yiyeceklerdir. Pişmiş yiyecekler soğuduktan sonra üzerleri kapalı olarak buzdolabında saklanmalı, fazla bekletilmeden tüketilmeli. Yemekler ısıtılacağı zaman sadece o an yenecek miktar ısıtılmalı, kalan yemek defalarca ısıtılıp soğutulmamalı. Derin dondurucudan çıkarılan dondurulmuş yiyecekler tekrar dondurulmamalı. Oda koşullarında bekletip çözündürmek yerine direk pişirme işlemi yapılmalıdır. Sebzeler çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilmeli. Her şeyin tazesi ve çiğ olanı en yüksek besin değerlerine sahip. Konserve sebze ise değerlerini konserve yapma süreci sırasında büyük oranda kaybediyor” dedi.       

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı