REKLAMI GEÇ

Sağlık kuruluşlarında enerji verimliliği çalışmaları sürüyor

Sağlık kuruluşlarında enerji verimliliği çalışmaları sürüyor

Acıpayam Devlet Hastanesi’nde yapılan enerji ve kaynak tasarrufu çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Su arıtma sistemine eklenen geri kazanım düzenlemesi ile hastane yüzde 10 su tasarrufu elde eder hale getirildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Kasım 2018 Çarşamba, 12:55

Hastanede bulunan büyük ölçekli su arıtma sisteminden, arıtılmış su elde edilen çalışmada açığa çıkan günlük yaklaşık 6 ton su, geri kazanım yöntemiyle tekrar kullanılabilir hale getirildi. Geri kazanılan su, hastanenin çamaşırhane ve bahçe sulama sistemlerinde kullanılmaya başlandı. Kurulan sistem ile kaynak israfı önlenerek, su tüketiminde yüzde 10’a yakın tasarruf elde edilirken, bu çalışmayla bir yılda 2 bin160 ton suyun geri kazanılması ve hastanenin 13 bin lira tasarruf etmesi öngörülüyor.

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk yapılan enerji verimliliği ve kaynak tasarrufu çalışmaları hakkında şöyle konuştu; “Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği dönemimizden bugüne 5 yıldır yapmış olduğumuz enerji verimliliği çalışmalarına bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşıyoruz. Acıpayam Devlet Hastanemizde yaklaşık bir yıldır enerji verimliliği çalışmaları devam etmektedir. Yapılan bu çalışmalar sayesinde elektrik tüketimi yüzde 18, yakıt tüketimi yüzde 15 oranında düşürülerek 10 ayda yaklaşık olarak 120 bin lira tasarruf sağlandı” dedi.

Yeni yapılan çalışma ile de su tasarrufu konusunda kurulan geri kazanım sistemi devreye alınarak su tüketimi yüzde 10’a varan oranda düşürüldüğünü de kaydeden Öztürk, “ Yılda yaklaşık 13 bi lira tasarruf anlamına geliyor. Daha da önemlisi bu çalışmalar ile kaynak israfının önüne geçerek, karbon ayak izimizi azaltıyor, çevre duyarlılığımızı sürekli arttırıyoruz. Bu anlamda Acıpayam Devlet Hastanemizde yoğun gayret gösteren Başhekimimizden teknisyenimize kadar tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı