REKLAMI GEÇ

Şeker hastalarına oruç uyarısı

Şeker hastalarına oruç uyarısı

Denizli Devlet Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Nevzat Bilal, şeker, yüksek tansiyon, böbrek üstü bezi yetmezliği ve hipertiroid hastalığı olan kişilerin oruç tutmaması gerektiğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 2 Eylül 2008 Salı, 00:00

Denizli Devlet Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Nevzat Bilal, bazı hastalıklara sahip olan hastaların oruç tutmaması gerektiğini söyledi. Yüksek tansiyon, şeker, böbrek üstü bezi yetmezliği ve hipertiroid hastalığı olan kişilerin oruç tutmaması gerektiğini belirten Uzman Dr. Bilal, oruç tutanların beslenmelerine özen göstermesi gerektiğini söyledi. Uzman Dr. Bilal, özelikle su tüketiminde kronik hastalıkları olanları uyardı ve mutlaka insan vücudu için ihtiyaç olan 2–2,5 litre suyun tüketiminin yapılması gerektiğini ifade etti.

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Nevzat Bilal şunları söyledi: “Karbonhidrat, protein ve yağ tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Karbonhidrat ihtiyacının karşılanmasında ekmek beslenme alışkanlığımızın vazgeçilmezidir. Ancak beyaz undan yapılan ekmek tüketimini biz sağlık açısından önermiyoruz. Çünkü sindirimi kolay olduğu için çabuk acıktırıyor. Ramazan ayında yaygın olarak tüketilen pide için de aynı şey geçerli. Biz çok tahıllı (5-6 tahılla yapılan) kepek ekmeği yemeyi öneriyoruz. Oruç tutanlar için özellikle bol tahıllı kepek ekmeği oldukça faydalı. Çünkü sindirimi zor olup, geç acıktırır.  Ayrıca makarna, pilav, mantı gibi yemekler garnitür olarak çok az yenilmeli, tüketimde bulgur daha çok tercih edilmelidir” diye konuştu.  

Bilal, “İftarda 2-3 çorba içilmeli, bol salata yenmeli, zeytinyağlı sebze tüketimi ön planda tutulmalıdır.  Kadayıf ve baklava gibi tatlı türleri yerine ölçülü bir şekilde sütlü tatlı ve meyve tercih edilmelidir. Şeker oranı fazla olan incir, üzüm, muz, kavun, karpuz gibi meyvelerin tüketimi 2-3 porsiyonu geçmemelidir. Kırmızı et yerine beyaz ete özellikle balık etine ağırlık verilmeli, eğer kırmızı et tüketilecekse haşlama ya da ızgara yapılmalıdır. Sağlıklı bir beslenme 6-7 saati geçmeyen kaliteli (derin) bir uyku ile birleştirilmelidir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı