REKLAMI GEÇ

“Sıcaklarda bol sıvı tüketin”

Denizli Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Serkan Yıldız, akut böbrek yetmezliğine karşı uyardı. Sıcak havalarda sıvı kaybının fazla olmasına bağlı olarak akut böbrek yetmezliği riskinin artırdığını belirten Yıldız, çocuk ve yaşlılarda bu hastalığın daha kolay geliştiğini kaydetti.

/ DENİZLİHABER / 12 Ağustos 2008 Salı, 00:00

Akut böbrek yetmezliğini, böbrek fonksiyonlarının saatler veya günler içinde hızla azalması olarak tanımlayan Nefroloji Uzmanı Dr. Serkan Yıldız, bu durumun böbreğin nitrojenli atıkları atamaması, sıvı ve elektrolit dengesini sürdürememesi ile sonuçlandığını söyledi.

“Sıcak hava akut böbrek yetmezliğini tetikler”

Nefroloji Uzmanı Dr. Serkan Yıldız, akut böbrek yetmezliğinin, daha önce böbrek fonksiyonları normal veya kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda gelişebileceğini hatırlattı. Yıldız, hastaneye kabul edilen hastaların yaklaşık yüzde 1’inde akut böbrek yetmezliğinin saptandığını kaydederek, bu oranın sıcak yaz günlerinde arttığını söyledi.

Uzm. Dr. Yıldız, “Sıcaklık ve nem oranının yüksek olması, vücutta sıvı kaybını artırmakta ve bu kayıplar yerine konmadığı taktirde hastalarda akut böbrek yetmezliği gelişebilmektedir. Ayrıca hastalarda eşlik eden ileri yaş diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği gibi durumlarda akut böbrek yetmezliği riskini artırmaktadır” diye konuştu.

“Çocuklar ve yaşlılarda daha kolay gelişir”

Nefroloji Uzmanı Dr. Serkan Yıldız, akut böbrek yetmezliğini önlemek için sıcaktan korunmanın önemli faktörlerden biri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Herkes kendini sıcaktan korumalı, serin ortamlarda bulunmalı, sıcak dolayısıyla sıvı kaybı fazla olacağı için mümkün olduğunca çok sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Akut böbrek yetmezliğinin özellikle çocuklarda ve yaşlılarda daha kolay gelişebileceği unutulmamalıdır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı