REKLAMI GEÇ

SU NEDEN VAZGEÇİLMEZ?

SU NEDEN VAZGEÇİLMEZ?

Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş, her gün uygun miktarda su içilmesi durumunda cilt sağlığının korunabileceğini ve zayıflanabileceğini bildirdi. Dr. Taş, suyun yaşam için oksijenden sonra gelen en önemli öğe olduğunu belirterek, beslenmede de vazgeçilmezliğini hatırlattı.

/ DENİZLİHABER / 17 Temmuz 2008 Perşembe, 00:00

Büyüme ve vücut fonksiyonlarının devamı için yeterli su içmenin çok önemli olduğuna işaret eden Taş, uygun miktarlarda su içme sayesinde soğuk algınlığı, kabızlık ve idrar yolu enfeksiyonları gibi olumsuzlukların giderileceğini ifade etti. Cilt sağlığının korunmasının da günlük içilen su miktarına bağlı olduğunu anlatan İl Sağlık Müdürü Taş, “Organizmanın zehirlerden arındırılması işini de su yapar. Kilo kontrolü programlarında zayıflamaya yardımcı olması, cildin nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde rol oynaması sebebiyle selülit oluşumunun önlenmesinde yardımcı olur” dedi.

Aşırı sıcakta vücudun, normal ısısını korumak için suya ihtiyacının arttığını dile getiren Erdoğan Taş, şunları tavsiye etti: “Sabah kalkıldığında ilk yapılması gereken işlerden biri de bir bardak su içmek olmalı. Her tuvalet sonrasında kaybedilen sıvıyı yerine koymak için bu gereklidir. Egzersiz yaparken ve özellikle sıcak havalarda çalışırken, özellikle hava ve deniz yolculuklarında daha çok su içilmeli. Suyu her zaman görünür bir yerde bulundurmalı, susama hissi beklenmeden içmeye özen gösterilmelidir”

Genel bir kural olarak, vücutta oluşan zararlı maddelerin atılması ve sıvı dengesinin korunması için günde 8-10 bardak (2.5 litre) su içilmesinin önerildiğini de kaydeden Dr. Taş, “Besinler ve içecekler yoluyla da vücudumuza su sağlarız. Gün içinde çay, kahve, soda gibi içeceklerle de sıvı almaktayız ancak kafein içeren kahve, çay ve diğer içecekler, sıvı ihtiyacını karşılasa da uygun su kaynakları sayılmaz. Mesela kafeinli kahve içildiğinde su alırsınız ancak diüretik etkisi dolayısıyla daha fazla idrar çıkışıyla daha fazla sıvı kaybedersiniz” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı