Sürekli ise ameliyat şart - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Sürekli ise ameliyat şart

Sürekli ise ameliyat şart

Denizli Servergazi Devlet Hastanesi Kulak Buran Boğaz Uzmanı Op. Dr. Emin Ayduran geniz eti ve bademcik iltihaplanmasının çocukların sağlığını olumsuz yönde etkileyebildiğini, yılda 6’dan fazla bademcik iltihaplanması geçiren birinin ameliyat olması gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Kasım 2014 Pazartesi, 15:27

Geniz etinin doğuştan itibaren her sağlıklı bireyde bulunduğunu aktaran KBB Uzmanı Op. Dr. Emin Ayduran aşırı büyümesi durumunda gece horlama, ağzı açık uyuma, diş gıcırdatma, çocuklarda gece altını ıslatma gibi şikâyetlere sebep olacağını anlattı.

Ayduran, “Geniz eti olarak bilinen adenoid dokusu, bağışıklık sisteminin bir elemanı olup burun boşluğunun en arka kısmında bulunur. Solunum yoluyla vücuda girebilecek olan bazı mikroplara karşı savunma oluşturur. Doğuştan itibaren her sağlıklı bireyde geniz kısmında bulunur ancak aşırı büyümesi durumunda şikâyetlere sebep olur. En sık başvuru şikâyeti olarak gece horlama ve ağzı açık uyuma gelir. Bunun yanında ağızdan uyku esnasında su akması, ağız kokusu, diş gıcırdatma ve bazı çocuklarda gece altını ıslatma gibi şikâyetlere de yol açabilir. Aşırı büyük geniz eti kulağın havalanmasını sağlayan östaki tüpüne basınç yapabilir. Aynı zamanda geniz etinde oluşabilecek iltihaplar neticesinde orta kulakta sıvı birikmesine neden olabilir. Bu hastalarda solunum yolları sıkıntılarına ilave olarak işitme kaybı bulguları olan seslenildiği zaman bakmama, televizyonu yakın mesafeden yüksek sesle izleme veya işitme kaybı neticesinde derslerinde başarısızlık şikâyetler arasında sayılabilir” dedi.

Günümüzde geniz eti tanısının endoskopik muayene yöntemi olan kamera sistemiyle çok rahat konulduğunu belirten Emin Ayduran, “Eğer ciddi anlamda geniz kısmını dolduran et parçası varsa ve buna bağlı olarak solunum sıkıntılarına yol açıyorsa mutlaka ameliyat ile alınması gerekir. Bunlara ilave olarak kişide kulak problemi mevcutsa yapılacak işitme testlerinden sonra kulak havalanmasını normale çevirebilmek için kulak zarı üzerine tüp yerleştirilmesi gerekmektedir” dedi.

“BADEMCİK İLTİHAPLANMASI SIK OLUYORSA AMELİYAT OLUN”
Çocukların korkulu rüyası olan bademcik iltihaplanmasının çocukları yatağa düşürecek kadar halsiz bırakabildiğini açıklayan Op. Dr. Emin Ayduran bademcik iltihabı sonrasında, kalp ve böbrek hastalıklarına neden olan romatizmal iltihabının önüne geçmek için iltihabın tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Ayduran, “ Diğer bir bağışıklık sistemi elamanı da bademcikler olarak adlandırılan tonsillerdir. Bademcik iltihaplanması sonrası şiddetli boğaz ağrısı, ateş, yatağa düşecek kadar halsizlik olur. Çoğunlukla muayene esnasında bademciklerin ileri derecede kızarık ve şiş olduğu bazen de üzerlerinde iltihaplanmaya bağlı beyaz dokuların oluştuğu gözlenir. Hem bademcik iltihabını tedavi etmek hem de bademcik iltihabı sonrası oluşabilecek kalp ve böbrek hastalıklarına neden olabilen romatizmal iltihabın önüne geçmek için antibiyotik kullanmak gerekir. Yılda 6’dan fazla bademcik iltihaplanması geçiren bir hasta için ameliyat önerilmektedir. Ameliyat sayesinde hem bademcik iltihabı oluşmasının önüne geçilmiş olur hem de antibiyotik yükünden hasta kurtarılmış olur” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı