REKLAMI GEÇ

Uzmanından ramazan sonrası beslenme uyarısı

Uzmanından ramazan sonrası beslenme uyarısı

Diyetisyen Tuba Sözer, Ramazan ayı boyunca beslenme düzeninin değişmesi ve günlük öğün sayısının azalmasından sonra kişilerde bayram ve sonrasında daha fazla yemek yeme eğilimi olduğunu ifade ederek Ramazan sonrası beslenmeye dikkat çekti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Mayıs 2020 Cuma, 16:26

Ramazan dolayısı ile beslenme düzeninde meydana gelen değişikliklerin; Ramazan Bayramı’nda öğün sayısının artmasına ve daha fazla yeme istediğinin oluşmasına neden olabildiğini ifade eden Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli diyetisyen Tuba Sözer, tekrar değişen yeme düzeni ile kişilerin bazı sindirim sistemi rahatsızlıkları ile karşılaşabileceklerini belirtti.

BESİN TÜKETİMİNDE AŞIRIYA KAÇMAYIN
Geleneksel olarak bayramda şeker, çikolata, özellikle hamur işleri gibi gıdaların kan şekerini hızla yükselten ve enerji içeriği yüksek gıdalar olduğunu dile getiren Sözer, “Ramazan ayında gün içinde besin tüketmemeye alışmışken bayramda birdenbire bu gıdaların sık ve çok tüketilmesi sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine sebep olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle bayram süresince besin tüketimimize dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalı, yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri unutulmamalıdır” dedi.

ÖĞÜNLERE DİKKAT EDİLMELİ
Ramazan ayının sonlanması ile tüketilecek yiyeceklerin miktarının aniden arttırılmama gerektiğini dile getiren Sözer, “Öğün sayısında ve ara öğünlerde dikkatli olunmalıdır. Domates, salatalık, maydanoz, taze biber vb. çiğ sebzeler bolca tüketilmeli, az tuzlu peynir, haşlanmış yumurta tercih edilmelidir. Sucuk, salam, sosis vb. yağlı besinlerden, börek vb. hamur işi gıdalardan sakınılmalıdır. Tatlı tüketimi çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine küçük porsiyonlar halinde sütlü tatlılar, taze veya az miktarda kuru meyveler tercih edilmelidir. Ramazan ayı boyunca su ve sıvı tüketimin azalmasından dolayı vücutta oluşabilen sıvı kaybının yerine konması için ise günde en az 2-2,5 litre sıvı alınmalıdır” diye konuştu.

Yorumlar

Tolga   -  Bağlantı 22 Mayıs 2020, 21:53

Belli bir kitle hariç,millet karnını zor doyuruyor sizin yaptığınız haber(diyetisyen uzmandan beslenme uyarısı)vatandaş beslenemiyor zaten kardeşim.Blok doldurmak için sözde haber yapmayın.insanlar kıt kanaat geçiniyor denizli haber lütfen….

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı