İl Seçim Kurulu seçmen ve sandık sayılarını açıkladı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İl Seçim Kurulu seçmen ve sandık sayılarını açıkladı

İl Seçim Kurulu seçmen ve sandık sayılarını açıkladı

Yaklaşan 31 Mart Seçimleri öncesinde Seçim Kurulu’ndan beklenen açıklama geldi. Nüfus sayımlarının tamamlanmasının ardından Denizli’de seçmen ve sandık sayıları açıklandı. İl genelinde 758 bin 368 seçmen, 2.510 sandıkta oy kullanacak. Denizli’nin seçmen yoğunluğu bakımından en büyük ilçesi yine Pamukkale. En az seçmenin bulunduğu ilçe ise 4.535 ile Baklan.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Şubat 2019 Pazartesi, 17:11

Türkiye 31 Mart’ta yerel seçimlere gidiyor. Seçimlere ilişkin hazırlıkların sürdüren Seçim Kurulu da beklenen seçmen ve sandık sayıların açıkladı.

Türkiye genelinde gerçekleştirilen nüfus sayımı sonuçlarının alınmasının ardından seçmenleri ve bu seçmenlerin oylarını kullanacağı sandıkları belirleyen İl Seçim Kurulu, seçmen yoğunluğuna oranla oluşturduğu sandık bölgelerini de belirledi.

758 BİN 368 SEÇMEN VAR
Denizli’7e 19 ilçede seçmen standartlarına sahip ve 31 Mart Seçimlerinde sandığa gidecek 758 bin 368 seçmen bulunuyor. Bu seçmenler, ilçelerin seçmen yoğunluğuna göre oluşturulan sandıklarda tercihlerini ortaya koyacak. Denizli’nin 19 ilçesinde toplam 2.510 sandık kurulacak.

EN YOĞUN SEÇMEN PAMUKKALE’DE
Denizli’de nüfus ve dolayısıyla seçmen yoğunluğunun en fazla olduğu ilçe bir önceki seçimlerde olduğu gibi yine Pamukkale. Pamukkale’de 241 bin 352 seçmen bulunuyor. İlçede seçmenlerin oylarını kullanabilmeleri için 728 sandık kurulacak. Pamukkale, seçmenlerinde olduğu gibi sandık yoğunluğunda da ilk sırada yer alıyor.

Pamukkale’yi sandık ve seçmen yoğunluğu bakımından Merkezefendi takip ediyor. Merkezefendi’de 661 sandık kurulacak ve bu sandıklarda 218 bin 908 seçmen tercihlerini ortaya koyacak.

BAKLAN EN AZ SEÇMENE SAHİP İLÇE
Denizli’de en az seçmene sahip ilçe ise Baklan. Bu ilçede bulunan 4.535 seçmen için 20 sandık kurulacak. Seçmenler tercihlerini bu sandıklarda ortaya koyacak, kentte seçim sonuçlarının en erken alınacağı ilçe de Baklan olacak.

ÖNE ÇIKAN İLÇELER
Seçmen yoğunluğu bakımından Pamukkale ve Merkezefendi dışında öne çıkan ilçeler ise Çivril, Acıpayam, Tavas, Sarayköy, Honaz ve Buldan. İki büyük ilçenin dışında en çok seçmene sahip olan ilçe 46.228 ile Çivril. Bu ilçeyi 44.061 seçmen ile Acıpayam, 35.616 seçmen ile de Tavas izliyor.

İLÇE İLÇE SEÇMEN VE SANDIK SAYILARI:

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı