Oy ve Ötesi, sandık gözlemcisi arıyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Oy ve Ötesi, sandık gözlemcisi arıyor

Oy ve Ötesi, sandık gözlemcisi arıyor

Sandık güvenliğinin sağlanması konusunda 2014 yılından bu yana etkili bir çalışma ortaya koyan Oy ve Ötesi, 31 Mart Seçimleri öncesinde yeniden harekete geçti. Oy ve Ötesi, Pamukkale ve Merkezefendi için müşahit kayıtlarına başlandığını duyurdu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 16 Mart 2019 Cumartesi, 14:02

Şeffaf ve denetlenebilir seçim hedefi doğrultusunda bir araya gelen gönüllülerden oluşan Oy ve Ötesi, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek Mahalli İdareler Seçimleri için de sandık güvenliğine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 2014 yılından beri 8 seçimde, yaklaşık 250 bin gönüllüsüyle, Türkiye’nin dört bir yanında varlık gösteren Oy ve Ötesi, faaliyetlerini tamamen tarafsız ve bağımsız bir şekilde yürütüyor. Gönüllü sandık gözlemcisi olmak isteyen herkesin oyveotesi.org sitesinden kolaylıkla kaydolabileceğini duyuran Oy ve Ötesi, seçim günü uygulamalarının mevzuata uygun şekilde gerçekleşmesi amacıyla seçimlere ilişkin bilgi birikimini ve tecrübelerini, vereceği eğitimlerle gönüllülerine ve tüm seçmenlere bir kez daha aktarmayı hedefliyor.

Oy ve Ötesi, 31 Mart seçimlerine yönelik gönüllü sandık gözlemciliği organizasyonunu, geçmiş seçimlerde en yüksek oyu alan iki siyasi parti arasındaki oy farkının birbirine yakın olması ve ilgili ilde/ilçede Oy ve Ötesi gönüllüsünün bulunması kriterlerinden yola çıkarak yaptığı analiz çalışması doğrultusunda, il ve ilçe bazında önceliklendirdiğini açıkladı. Bu analize göre Denizli’nin Merkezefendi ve Pamukkale ilçeleri, müşahide öncelikli olarak ihtiyaç duyan ilçeler olarak tespit edildi. Merkezefendi ve Pamukkale için gönüllü gözlemci başvurusu almaya başlayan Oy ve Ötesi, bu ilçelerde yapılacak eğitimleri oyveotesi.org sitesinden duyuracak.

Önceki seçimlerde olduğu gibi 31 Mart’ta da ücretsiz mobil uygulaması aracılığıyla, seçimlerde ihtiyaç duyulabilecek tüm bilgi ve dokümanları seçmenlerin erişimine hazır bulunduracağını ifade eden Oy ve Ötesi, dileyen herkesin uygulama aracılığıyla sandık sonuç tutanağı fotoğraflarını Türkiye Tutanak Teyit (“T3”) sistemine gönderebileceğini belirti. Oy ve Ötesi ayrıca, elde edilen tutanaklardaki sayısal veriler ile açıklanan sonuçların, bu seçimde de, T3 sistemi aracılığıyla karşılaştırılıp kontrol edileceğini duyurdu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı