REKLAMI GEÇ

Yasin Öztürk, Zeybekci’yi sordu

Yasin Öztürk, Zeybekci’yi sordu

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin, başkanvekili olduğu Ekonomi Politikaları Kurulu’ndan istifa edip etmediğini sordu. Aday olan kamu görevlilerinin istifa etmeleriyle ilgili düzenlemeyi hatırlatan Öztürk, “İstifa ettiyse neden açıklanmadı, eğer etmediyse ekonomi bu haldeyken toplantılara katılmayıp seçim çalışması yapması doğru mu?” diye sordu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Şubat 2019 Cuma, 18:29

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Önergesinde Nihat Zeybekci ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığını gündeme getiren Yasin Öztürk, önce Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları’nı hatırlattı, ardından da Nihat Zeybekci’nin İzmir adaylığını gündeme getirdi.

Soru önergesinde seçim kanunlarını hatırlatan “Bu kurullara atanan kurul üyelerinden 31 Mart yerel seçimlerinde Belediye Başkanlığına veya Belediye Meclis üyeliğine aday olan var mıdır? Bu kurullar kamu görevi mi yapmaktadır? Atanan kişiler kamu görevlisi sayılmakta mıdır? Şayet kamu görevlisi sayılıyorlar ise; 2972 sayılı Mahalli İdareler seçimi hakkında kanunun 17. Maddesinde aday olabilmek için görevlerinden ayrılmak zorunda olmayan kamu görevlilerinin hangileri olduğu ayrıntılı biçimde düzenlendiği halde, istifaları zorunlu bulunan kamu görevlilerinin kimler olduğu hususunda düzenleme bulunmadığından atıf yapılan 2839 sayılı Milletvekilleri seçimi kanununun 18. Maddesi uygulanması gerekmektedir. 2839 sayılı Milletvekili seçim kanunun ‘Adaylık için görevden çekilmesi gerekenler’ başlıklı 18. Maddesi, ‘Yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, genel ve ara seçimlerin başlangıcından 1 ay önce YSK kararının ilanından başlayarak 7 gün içinde görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmadıkça adaylıklarını koyamazlar ve aday gösterilemezler’ hükmüne göre; bu kişiler 31 Mart seçimleri için geçerli olan kamu görevlilerinin 1 Aralık 2018 tarihinde istifa etme zorunluluğuna uymuşlar mıdır?” diye sordu.

Nihat Zeybekci’nin İzmir adayı olduğunu hatırlatan ve Ekonomi Politikaları Kurulu’ndan istifa edip etmediğini soran Öztürk, “İstifa etmedi ise; 1 Aralık’tan bu yana kendisine maaş olarak ödeme yapılmakta mıdır? Kurulun bütçesini ve personelini seçim çalışmalarında kullanmakta mıdır? Nihat Zeybekci kurul başkanlığından istifa etti ise; kamuoyuyla neden paylaşılmamıştır? Yerine kurula yeni başkanvekili atanmış mıdır? Atandı ise neden kamuoyuyla paylaşılmamıştır? 31 Mart seçimlerinden sonra kazanamadığı takdirde tekrar aynı göreve dönecek midir? En son olarak 22 Ocak 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan politik kurulların başkanvekilleri toplantısında Nihat Zeybekci neden yoktu? Ekonomi politikalarının çok önem arz ettiği bir dönemde seçim çalışmalarından görevli bulunduğu Ekonomi politikaları kurulu görevine vakit ayırabilmekte midir?
Seçim çalışmalarında ise; ekonominin sıkıntıda olduğu bu günlerde hayati önem arz eden bu görevini layıkıyla yerine getiremediğinden dolayı Cumhurbaşkanı kurul atamalarını tekrar gözden geçirecek midir?” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı