REKLAMI GEÇ

Erkek sporu diye karşı çıkışlara aldırmadı, kick boksta dünya şampiyonu oldu

Erkek sporu diye karşı çıkışlara aldırmadı, kick boksta dünya şampiyonu oldu

Denizlili kick boks sporcusu 17 yaşındaki Selvinaz Cura, çevresindekilerin erkek sporu diye karşı çıkmalarına aldırmadı, sadece 18 ay gibi kısa bir sürede dünya şampiyonu olmayı başardı. Denizli’ye dönen Cura, sporcu arkadaşları tarafından meşalelerle karşıladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Mayıs 2022 Cumartesi, 12:09

Muhasebeci baba ve ev hanımı annenin çocuğu olan 17 yaşındaki Selvinaz Cura, daha önce tekvando, karete, basketbol, futbol gibi çeşitli spor dallarıyla uğraştı.

18 ay önce 1200 Evler Mahallesinde bir spor kulübüne başlayan Selvinaz Cura, burada kick boksa merak sardı. Antrenör İsmail Kol, öğrencisi Cura’daki kick boks yeteneğini fark edip, çalıştırmaya başladı. Liseyi de açıktan okuyan Cura, 18 ay gibi kısa bir sürede çok iyi çalışarak kick boks sporunda katıldığı il ve bölgesel yarışmalarda birincilik elde etti.

Daha sonra Ordu’da düzenlenen yarışmaya katılan Cura, Türkiye ikinciliği elde etti. Ardından ilk kez uluslararası bir yarışmaya katılan Cura, İstanbul’da düzenlenen 7’nci Uluslararası Kick Boks Dünya Kupası gençler kategorisinde kendi kilosunda tüm rakiplerini yenerek dünya şampiyonu oldu ve altın madalya kazandı.

Şampiyonadan sonra Denizli’ye dönen Cura, arkadaşları tarafından meşalelerle karşılandı.

18 AYDA HAZIRLANDI

Selvinaz Cura, 18 ay gibi bir sürede ilk kez katıldığı yarışmada dünya şampiyonu olmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Daha önce başka spor dallarıyla uğraştım. Kick boksa ise 18 ay önce başladım. Bu spora başlarken, özellikle annem ve çevremdekiler erkek sporu olduğunu söyleyip, başka spor yapmamamı istediler. Ama ben yılmadım ve spora devam ettim. İlk başlarda antrenmanlar zor geçti. Sonuna kadar inanarak başladım ben bu sürece. Tüm rakiplerimi yeneceğimi bilerek başladım. İlk maçımı aldığımda öz güven kazandım. ‘Yapabilirim’ diye düşündüm, ardından sırasıyla hepsi geldi. Hepsini yenmeyi başardım. Öncellikle bu kupanın benim olması gerektiğini biliyordum. Çok inandım, azmettim ve başardım. Söylenenlere kulak asmadım. Kendi bildiğim yolda ilerlemeye devam ettim. İstanbul’da düzenlenen kick boks şampiyonasında şampiyon oldum. Ayrıca çift branştan katılmıştım ve dünya ikinciliği kupam var. Birçok yabancı rakibimi yendim. İlk başlarda gözüme korkunç geliyordu. Yenemeyeceğimi düşünüyordum. İnandım tek tek yendiğimi gördüm. Çok gurur vericiydi. Hedefim milli formayı giyip, ülkemi temsil etmek” dedi.

Cura’nın Antrenörü İsmail Kol ise öğrencisinin kick boks sporunda yetenekli olduğunu fark ettiğini, spora başladıktan sonra 18 ay gibi kısa bir sürede ilk kez katıldığı yarışmada şampiyon olmasının gururunu yaşadıklarını söyledi.

Yorumlar

Muhlis   -  Bağlantı 21 Mayıs 2022, 18:55

Yan sokaktaki spor kulübünden bir dünya şampiyonunun çıkacağını hiç düşünmezdim 😀 Tebrik ederim.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı