REKLAMI GEÇ

EKŞİ HÖYÜK GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIYOR

EKŞİ HÖYÜK GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIYOR

Çal’da bulunan Ekşi Höyük’te kazı çalışmaları başladı. Ekipler, kısa süre içinde Anadolu medeniyetine ışık tutacak olan önemli bulgular elde etti. Yörede yaşayan vatandaşların geçimlerini balıkçılık, hayvancılık, avcılık ve tarım ile sağladıkları ortaya çıktı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Eylül 2015 Cuma, 13:13

Ekşi Höyük’te yürütülen kazı çalışmaları, Müze Müdürlüğü başkanlığında, Yrd. Doç. Dr. Fulya Dedeoğlu Konakçı’nın bilimsel danışmanlığında 20 kişiden oluşan ekiple geçtiğimiz ay başladı. Kazılarda kısa süre içinde Batı Anadolu arkeolojisi açısından önemli arkeolojik verilere ulaşıldı.

Ekşi Höyük’te tespit edilen arkeolojik buluntular (kemikler, deniz kabukları, çakmaktaşı ve obsidyen aletler, sapan taneleri, olta ucu) yerleşimin geçim ekonomisinde hayvancılık, balıkçılık, avcılık ve tarımsal faaliyetlerin önemli yer tuttuğunu ortaya koyuyor.

Batı Anadolu’da kaynağı olmayan obsidyen aletlerin Ekşi Höyük’te bulunmuş olması, yerleşimin Neolitik Dönem ticaret ağından yararlandığını da ortaya koyuyor.

EKŞİ HÖYÜK NEREDE

Müze Müdürlüğü’nün Ekşi Höyük ile ilgili bugüne kadar elde ettiği verilere göre, Çal İlçesi Dayılar Köyü’nün yaklaşık 1 km. doğusunda bulunan ve deniz seviyesinden 812 metre yüksekliğe sahip bir tepe üstü yerleşimi. Alanın konumlandığı Yukarı Menderes Havzası, Batı Anadolu’da, Denizli sınırları içerisindeki Çal, Baklan ve Çivril ilçelerini kapsayan son derece geniş bir alanı kapsıyor. Havzanın batı kesiminde, doğu-batı uzantılı doğal bir tepe üzerine kurulmuş olan Ekşi Höyük yaklaşık 2 hektarlık bir alana uzanıyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı