REKLAMI GEÇ

Sütunlar, 1520 yıl sonra gün yüzüne çıktı

Sütunlar, 1520 yıl sonra gün yüzüne çıktı

İncil’de adı geçen 7 kutsal kiliseden birinin bulunduğu Denizli’nin en büyük antik kenti Laodikya’da, 494 yılındaki büyük depremde yıkılan portik (üstü örtülü, önü sütunlu açık galeri) yapının sütunları 1520 yıl sonra toprak altından çıkarıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Kasım 2015 Çarşamba, 13:43

Ferah IŞIK/ DENİZLİ, (DHA)
Kent merkezine 5 kilometre mesafede bulunan Laodikya’da, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde Pamukkale Üniversitesi tarafından kazı çalışmaları yılın 12 ayı sürdürülüyor. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Kutsal Agora diye bilinen ve antik kentin güneyinde yer alan portikte, 7 metre derinlikten 6 sütun çıkardıklarını söyledi.

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Şimşek, “Laodikya’yı yıkan büyük depremin izleri hala duruyor. 7 metrelik toprak dolgunun bulunduğu yerde yaptığımız kazılarda depremin izlerine rastlıyoruz. Büyük depremde yıkılan sütunlar 1520 yıl sonra gün yüzü gördü. Kazılar devam ediyor. Daha çok sütun ve başka kalıntıları da bulmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar

Volkan   -  Bağlantı 4 Kasım 2015, 15:18

Laodikya’dan resmen tarih fışkırıyor.Bu DENİZLİ’miz için büyük şans.Umarım bunların tanıtımını dünya ve ülke çapında en iyi şekilde yapılır…

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı