EFES'TEN SONRAKİ EN BÜYÜK ANTİK KENT - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

EFES’TEN SONRAKİ EN BÜYÜK ANTİK KENT

EFES’TEN SONRAKİ EN BÜYÜK ANTİK KENT

Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’nde, 2010 yılı kazı sezonu başladı. Türkiye’de, Efes’ten sonraki en büyük antik kent olan Laodikya gün yüzüne çıkıyor.

/ DENİZLİHABER / 24 Mayıs 2010 Pazartesi, 17:39

Kazı Heyeti Başkanı-Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, kazı çalışmalarının yanı sıra Tapınak A diye adlandırılan yapıda, restorasyon çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Restorasyon ve kazıyı bir arada götürerek, Laodikya Antik Kenti’nde yaşayan bir arkeoloji parkuru kurmak istediklerini anlatan Prof. Dr. Şimşek, 9. kazı yılı hedeflerine ilişkin şu bilgileri verdi: “Ana hedeflerimizden birisi, tapınaktaki restorasyonların bitirilmesi ve Efes Caddesi diye adlandırdığımız caddenin açılması. Diğer tarafta güney nekropolü diye adlandırdığımız mezarlık alandaki çalışmalar var. Merkezi bazilika ya da merkezi kilise diye adlandırdığımız çok önemli bir kilise yapısının olduğunu tespit ettik yer altında. Bu sene bu kiliseyi ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Çünkü Laodikya, Hristiyanlık dünyasında kurulan ilk 7 kiliseden birine sahip antik kent. Hedefimiz 2010 yılı içinde Laodikya’da daha gezilebilir alanların oluşturulması.”

Şimşek, kazı maliyetinin yüzde 80’ine yakınını Denizli Belediye Başkanlığının karşıladığını, bunun önemli bir avantaj olduğunu, bunun yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ve Pamukkale Üniversitesi’nden de kaynak sağlandığını anlattı. Efes’ten sonra Anadolu’nun en büyük antik kenti Laodikya’nın ülke ve bölge turizmi açısından önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Şimşek, şöyle dedi: “Denizli Belediye Başkanlığı burada koruma amaçlı imar planını yaptırdı. Bundan sonra artık Laodikya Kent Müzesi yapılması gerekli, çünkü çok güzel eserler çıkıyor. Yavaş yavaş Pamukkale’den Laodikya’ya, Laodikya’dan Denizli’ye turistlerin çekilmesi gibi hedefler var. Efes’ten sonra Anadolu’nun en büyük antik kenti olan Laodikya’yı ziyaret eden yabancı turistlerin sayısı yıldan yıla artıyor. ABD’den, Güney Kore’den, İngiltere’den, Almanya’dan ve farklı yerlerden Laodikya antik kentinin birçok ziyaretçisi geliyor.”

Laodikya’yı gezen Güney Koreli turist Christina Hoon da, antik kentteki merkezi kiliseyi görmek istemesinin Türkiye’ye gelmesinin ana sebebi olduğunu belirtti. ABD’li Patricia Campbell da Türkiye’ye gelmeden önce bir arkeolog dostunun mutlaka Laodikya’yı görmesini istediğini ifade ederek, “Burayı görmeyi bir sene boyunca heyecanla bekledim. Şimdi gezme fırsatı buldum. Laodikya gerçekten büyüleyici bir yer” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı