REKLAMI GEÇ

2 YAŞ SENDROMU NASIL ATLATILIR?

2 YAŞ SENDROMU NASIL ATLATILIR?

2 yaş sendromu bireyselleşmenin ilk adımıdır. Ortalama olarak 1 buçuk ile 3 buçuk yaş arasında görülür. Hem çocuk için hem de aile için oldukça zorlu bir süreçtir. Ergenlikten önceki, ilk bireyselleşme süreci olan 2 yaş sendromunda çocuklar agresif, saldırgan ve her şeye hayır diyen tavırlar benimser. Ailenin net tavırlar sergilemesi ve ‘hayır’ dediği bir olaya sonradan vazgeçip ‘evet’ dememesi gerekir.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Ocak 2022 Pazartesi, 09:43

Çocuklar bu dönemde genellikle her istediklerini ağlayarak yaptırmaya çalışırlar. Olumsuz kelimeleri daha çok kullanılırlar. Bu gibi sendromlar görüldüğünde aile sakin kalmalı, kendi öfkesiyle çocuğu daha da öfkelendirmemelidir, çocuğu susturmamalı, ifade özgürlüğü tanımalıdır.

HER DEDİĞİNE EVET DEMEYİN
Çocuğunuz bu dönemde ‘olmaz’ lafını duymak istemeyecektir. Ama siz tavrınızı bozmadan çocuğa gerçekten olmayacağını anlatmalısınız. Anne ya da babanın kabul etmediği bir duruma diğer ebeveyn farklı yanıt vermemelidir.Çocuk sizin kararlı olduğunuzu görünce yavaş yavaş bu tutumundan vazgeçecektir.

ÇOCUĞUNUZLA KALİTELİ VAKİT GEÇİRİN
Bu dönemde çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmeye çalışın. Kurduğunuz oyunlarda, oyuncaklara farklı roller vererek çocuğunuzu eğitebilirsiniz. Enerjisini atabileceği dış mekanları da sık sık tercih edebilirsiniz. Ancak çocuğunuz o anda bunlardan hiçbirini yapmak istemiyorsa, onunla inatlaşmayın, farklı bir yola başvurun.

2 YAŞ SENDROMU NE ZAMAN BİTER
2 yaş sendromu genellikle 1 buçuk ve 3 buçuk yaş aralığında sürer, ancak nadir de olsa 4 yaşın sonuna kadar da sürdüğü görülebilir. İlk ergenlik dönemi olarak ele alınan bu süreç çocukların zihinsel ve duygusal olarak yeterli olgunluğa erişmesi ile birlikte sona erer.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı