REKLAMI GEÇ

ÖZGÜVENLİ VE UYUMLU BİREYLER YETİŞTİRİN

ÖZGÜVENLİ VE UYUMLU BİREYLER YETİŞTİRİN

Özgüvenli ve uyumlu bir birey yetiştirmek tüm ebeveynlerin ortak hedefidir.  Özgüven doğuştan gelen bir özellik değil, kişinin çocukluk çağında yaşadığı olaylar, aile fertlerinin kendisine yaklaşımı ve edindiği deneyimler ile oluşur.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Aralık 2021 Cuma, 09:33

Toplumda saygı gören ve kendisine güvenen bir birey yetiştirmek isteyen ebeveynler, doğumdan itibaren doğru iletişim kurmalı, bebeği ile güvenli bir bağ kurmalıdır.

Özellikle 0-2 yaş arasındaki bebeklerin güvenli bağlanma ile bağlandığı aile bireylerin kendisine olan davranışları bireyin toplumda hangi role bürüneceğini belirlemektedir. 2 yaş ve üzeri çocuklarda ise karşılıklı iletişim çok önemlidir. İletişimin kalitesi çocuğunuzun toplumdaki geleceğini doğrudan etkileyecektir.

Özgüvenli bir birey yetiştirmek isteyen ebeveynlerin dikkat etmesi gereken davranış biçimleri ise şunlardır:

– Kendisini ifade etmesine müsaade edin.

Çocuğunuz ile doğru iletişim kurmanın en önemli yollarından biri onu bol bol dinlemektir. Fikirlerini dinlemek, onun kendisini değerli hissetmesine yardımcı olacaktır. Fikirlerinin olumlu veya olumsuz yönlerini çocuğunuzla tartışabilir, ona mantıklı açıklamalar yapabilirsiniz. Bu iletişim modeli çocuğunuz ve sizin aranızda fikir ayrışmaları olsa dahi sizi karşılıklı inatçılıktan uzaklaştırır.

– Destekleyin, takdir edin ve cesaretlendirin.

Çocuğunuzun gayret göstererek yaptığı bir çalışmayı mutlaka destekleyin ve onu takdir edin. Sonuç odaklı olmak yerine gösterdiği çabayı farkedin, gösterdiği çabanın karşısında ulaştığı hedefte kendisini tebrik edin.

– Asla başkaları ile kıyaslamayın.

Her çocuk özeldir, çocuklarınızı başka bireyler veya kardeşleri ile asla kıyaslamayın. Bu çocuklar üzerinde büyük travmalar yaratacaktır. Her çocuğu kendisi ile yarıştırmalı, her zaman daha iyisini yapabilmesini için ona yardımcı olmalıyız.

– Çocuğunuza sorumluluklar verin.

Dört yaşını dolduran her çocuk sorumluluk almaya hazırdır. Sorumluluklarını yerine getiren her birey, başarma duygusunu tadar ve kendisini geliştirme eğilimi gösterir. Bu yaşlarda çocuklar kendi kıyafetlerini giyebilir, odalarını toplama sorumluluğunu alabilir. Kendilerine bu sorumlulukları vererek başarmaları için onlara yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı