ASKERLERİN DAVASI 9 OCAK'A ERTELENDİ - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

ASKERLERİN DAVASI 9 OCAK’A ERTELENDİ

ASKERLERİN DAVASI 9 OCAK’A ERTELENDİ

FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan davanın görülmesine devam edildi

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Ocak 2018 Cumartesi, 09:40

DENİZLİ (AA) – Denizli’de, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan, aralarında eski Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır’ın da bulunduğu 40’ı tutuklu 64 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Turan Bahadır Salonu’nda görülen davanın 7. duruşmasına, sanık, sanık avukatları ile yakınları katıldı.

Sanık ve avukatların esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmalarını yaptığı duruşmada, tutuklu sanıklardan eski astsubay kıdemli çavuş Yusuf A., planlanan üç günlük eğitimde Çardak Havaalanı’na motorlu intikalde aslında görevli olmadığını, birliğinde nöbetçi olduğu halde tabur komutanının araçların arızalanabileceği düşüncesiyle kendisini intikale dahil ettiğini söyledi.

Tutuklu sanık eski astsubay başçavuş Güner K. da 11. Komando Tugay Komutanlığı Lojistik Destek Ulaştırma Bölüğünde görevli olduğunu belirterek, “Çardak Havaalanı girişinde siviller önümüzü kesti ve içeri girişimize izin vermediler. Denizli yönüne doğru geri dönüş yaptık. Fazla gitmeden sivil halk yine önümüze geçip gitmemizi engelledi. Bu şekilde bekledik, herhangi kimseye yönelik bir eylemimiz olmadı” diye savunma yaptı.

Sanıkların esas hakkındaki mütalaasının tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti duruşmayı 9 Ocak’a erteledi.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığınca, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya, TBMM ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek ve FETÖ’ye üye olmak” suçlarından açılan davada, aralarında eski Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır’ın da bulunduğu 40’ı tutuklu 64 sanık hakkında, Türk Ceza ve Terörle Mücadele kanunlarının ilgili maddeleri gereğince üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Denizli 11. Komando Tugay Komutanlığı ile Söke’de bulunan 11. Komando Tugay Komutan Yardımcılığından 550 asker, 15 Temmuz akşamı motorlu intikal eğitimi adıyla Ankara’ya uçakla nakledilmek üzere olan Çardak Havaalanı’na gitmişti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı