FETÖ/PDY’nin PAÜ davası esprilerle başladı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

FETÖ/PDY’nin PAÜ davası esprilerle başladı

FETÖ/PDY’nin PAÜ davası esprilerle başladı

FETÖ/PDY’nin üniversite yapılanmasına yönelik bugün başlayan davada, ilk dakikalardaki gergin ortam yerini esprilere bıraktı. Kimlik tespiti sırasında tahliye isteyen avukat bile oldu. İzmir’de kanser tedavisi gördüğü ortaya çıkan Kenan Çoyan’ın avukatı, “Müvekkilim 38 kilo kaldı. Tahliyesini talep ediyorum” dedi. Bazı sanıklar da gelirlerinin sorulması üzerine esprili yanıtlar verince duruşma salonu kahkahalara boğuldu.

Ayhan Akar / DENİZLİHABER / 13 Haziran 2017 Salı, 12:52

FETÖ/PDY’nin Pamukkale Üniversitesi’ndeki yapılanmasına yönelik dava EGS’de yeni kurulan 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Darbeci askerler ve işadamları davasından sonra en kapsamlı yargılama olarak görülen PAÜ örgütlenmesi davasında 73’ü tutuklu olmak üzere toplam 115 sanık hakim karşısına çıkarıldı.

Sanıkların tek tek kimlik tespiti ile başlayan duruşmanın ilk dakikalarındaki gergin ortam bir anda yerini esprilere bıraktı. Sanıklardan bazıları kimlik tespiti sırasında Mahkeme Başkanı’nın sorduğu sorulara esprili cümlelerle yanıt verince salonda gülüşmeler yaşandı.

TAHLİYE TALEP ETTİ
FETÖ/PDY’nin Pamukkale Üniversitesi yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, üniversiteye örgüt adına Konya’dan getirildiği ileri sürülen Kenan Çoyan’ın İzmir’de kanser tedavisi gördüğü ortaya çıktı. Çoyan’ın avukatı Sami Sönmez, kimlik tespiti sırasında müvekkilinin İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kemoterapi tedavisi gördüğünü ve şu an 38 kiloya düşmesi nedeniyle tuvalete bile gidemediğini belirtti. Mahkeme Başkanı, Sönmez’e müvekkili adına ne istediğini anlayamadığını söyleyince, Avukat Sönmez, “Tahliye talep ediyoruz” dedi. Mahkeme Başkanı ise, “Bunu espri olarak alıyorum” diyerek konuyu noktaladı.

“UZAYDA MI YAŞIYORSUNUZ?”
Pamukkale Üniversitesi’nde öğretim üyesi iken, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında ihraç edilen sanıklardan Osman Kulak, kendisine cep telefon numarasının sorulması üzerine, “Telefon kullanmıyorum” yanıtı verdi.

Mahkeme Başkanı’nın, “Uzayda mı yaşıyorsunuz? Burası Türkiye. Burada herkesin cep telefonu var. Sizin niye yok?” sorusu üzerine Kulak, “ABD’de bir çok insan cep telefonu kullanmaz” dedi, Mahkeme Başkanı da “Amerika’yı iyi bildiğiniz belli oluyor” diye konuştu.

“GELİRİM YOK, BANA EŞİM BAKIYOR”
Yine Pamukkale Üniversitesi’nde öğretim üyesi iken FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında ihraç edilen Nurettin Bilgen ise, gelirinin sorulması üzerine, “Hiçbir gelirim yok. Eşim sağolsun. Pasta ve ekmek yapıp satarak günde 50 TL kazanıyor. Bana da o bakıyor” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı