FETÖ’nün eleman seçiminde akıl almaz yöntemleri - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

FETÖ’nün eleman seçiminde akıl almaz yöntemleri

FETÖ’nün eleman seçiminde akıl almaz yöntemleri

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 10 avukat hakkında hazırladığı iddianamede, örgüte katılanların girişte yemin ettirilip, 18 maddelik kurallara uymalarının zorunlu hale getirildiği belirtildi. Sanıklar hakkında 10 yıla kadar hapis cezasının istendiği iddianamede, örgütün toplantılarda verilen talimatların gerektiğinde yok edilebilmesi için yenilebilir kağıtlara yazılmasını istediği; zeki ve başarılı öğrencileri hedef alıp, bu öğrencilere IQ testleri yaptırdığı da vurgulandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Kasım 2016 Cuma, 16:17

Osman Nuri BOYACI/DENİZLİ, (DHA)
Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmaların ardından bugüne kadar 34 kamu davası açıldı. Bu davalardan Denizli Barosu’na üye 10 avukatla ilgili iddianame 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. 7’si tutuklu, 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakılan, 1’i ise aranan 10 avukat hakkında hazırlanan iddianamede, FETÖ/PDY’nin yapılanması konusunda önemli bilgilere yer verildi.

78 sayfalık iddianamenin 40 sayfası örgütün kuruluşu, hiyerarşik yapılanması, gelir kaynakları, istihbarat ve haberleşme ağı, yönetim modeli ve Işık Evleri’nin yapılanmasına ayrıldı.

160 ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYOR
İddianamede, örgütün yapılanması bölümünde örgüt üyelerine emirlere itaat ve sadakati için sadakat yemini ettirildiği ve bu yeminin ardından belirlenen 18 maddelik kurallara uymak zorunda oldukları vurgulandı. FETÖ/PDY’nin elebaşı Fethullah Gülen’in 1970’li yıllardan itibaren İzmir Kestanepazarı Kuran Kursu’nda görev yaptığı dönemde, çevresinde bulunan arkadaşlarıyla dini motifleri istismar ederek, çekirdek kadrosunu oluşturup, müstakil hareket etmeye başladığı belirtilen iddianamede, 1990’lı yıllardan itibaren yurtdışına açıldığı ve 160 ülkede faaliyet gösterir hale geldiği belirtildi.

“TALİMATLAR YENİLEBİLİR KAĞITLARA YAZILIYOR”
İddianamenin örgütün haberleşme sistemini ele alan bölümünde ise en önemli haberleşme aracının mobil hatlar olduğu, üç ayda bir mobil hatların ve telefon cihazlarının değiştirildiği, toplantılardaki talimatların ufak kağıtlara, hatta gerektiğinde yok edilebilmesi için yenilebilir kağıtlara yazıldığına yer verildi. İddianame, örgüt mensuplarının tedbir olarak haberleşme araçlarını değiştirdikleri gibi isim yerine genel ifadeler kullandığı, il ve ilçe imamının kod isim kullandığı belirtilerek, “Örgütsel görüşmeler sırasında hizmet, şakirt, Fethullah Gülen, cemaat gibi kelimelerin telefonda zikredilmemesine özen gösterilmekte, buluşma yeri söyleneceği zaman şifreli ifadeler kullanılmasına önem verilmektedir. Örgüt toplantılarında verilen talimatlar ufak kağıtlara yazılmakta, hatta bunların lüzumu dahilinde yok edilebilmesi için yenilebilir özellikte olması sağlanmaktadır” denildi.

“ÖĞRENCİLERE IQ TESTİ YAPILIYOR”
İddianamenin örgütün eğitimdeki yapılanmasının anlatıldığı bölümde ise Işık Evleri’nin ihtiyacı olan eşyaların örgütün esnaf kadrosu tarafından karşılandığı, bu yardımların örgütün büyümesinde önemli etkisi olduğu belirtildi. Örgütün öğrencileri seçerken özellikle zeki ve başarılı öğrencileri hedef aldığı vurgulanırken, çeşitli fakültelerde eğitim gören öğrencilere, girecekleri ortamlarda örgüt bağlantılarının ortaya çıkmaması için top sakal bıraktırdıkları, küpe taktırdıkları, stil çalışması yaptırdıkları iddia edildi. Örgütün zeki ve başarılı öğrencileri belirlemek için IQ testlerini tabi tuttuğunun da vurgulandığı iddianamede, “Her öğrenciye kod adı verilmektedir. Mülki idare, emniyet, TSK ve yargı gibi stratejik kurumlar için hazırlanacak öğrenciler, daha özel şartlarda seçilip, özel şartlarda hazırlanmaktadır. Bunlar özellikle dörder kişilik gruplar halinde hazırlanmakta ve bunların mümkün olduğunca diğerleriyle teması sınırlanmaktadır. Bunlara hücre tipi yapılanma modeli uygulanmakta, Askeri Lise, Polis Akademisi ve Polis Koleji’ne sokulacak öğrenciler, kesinlikle kendi dershanelerine gerçek isimleri ile kayıt edilmemektedir. Örgüt, eğitim kadrosunun nitelik ve nicelik açısından yeterli düzeye ulaşmasının ardından kendisine bağlı öğrencileri, çağın gereksinimleri doğrultusunda yönlendirmiş ve geleceğin elitlerini yetiştirmeye başlamıştır. Eğitim gönüllüsü diğer kuruluşların ve dini referanslı yapıların aksine FETÖ/PDY, ihtiyaç sahibi olan öğrencileri değil, zeki ve başarılı öğrencileri hedef almış, hatta bu öğrencilere IQ testleri yaptırmıştır. Böylelikle örgütün devleti ele geçirme amacına ulaşmasına katkı sağlayacak kadrolaşma faaliyetlerinin önü açılmıştır” denildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı