REKLAMI GEÇ

15 gün boyunca Denizli’ye giriş ve çıkışın şartları neler

15 gün boyunca Denizli’ye giriş ve çıkışın şartları neler

Koronavirüs önlemleri çerçevesinde Denizli, 30 büyük şehirle birlikte şehir giriş ve çıkışlarına yasak gelen iller arasına girdi. İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği genelge sonrası toplanan İl Hıfzısıhha Meclisi, kararları uygulamaya koydu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Nisan 2020 Cuma, 23:32

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Vali Hasan Karahan’ın başkanlığında olağanüstü toplanarak COVİD-19 tedbirleri hakkındaki İçişleri Bakanlığı genelgesini uygulamaya koydu. Denizli’nin de aralarında bulunduğu 30 büyük şehirin giriş ve çıkışlarının yasaklandığı genelge sonrası detaylar da belli oldu.

Denizli Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle:
“İlimizde yaşayan ya da bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca ilimizde kalmaları esas olmak şartıyla aşağıda belirtilen durumlarda giriş ya da çıkışlara izin verilmesine,
Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Belirtilen amaçlarla ilimize giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar ilimizden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde ilimize giriş/çıkış yapacak ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar.

Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların ilimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecek olup, bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.
Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda illerimiz arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.

Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Yukarıda sayılanlar dışında yer almakla birlikte, Vali başkanlığında ek düzenlemeler gerektiren hallerde İl Hıfzısıhha Kurulunca yeni ek kararlar alınabilecektir.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI
İl ve ilçelerimizde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların 03.04.2020 tarihi saat 24.00’den itibaren sokağa çıkmalarının geçici olarak yasaklanmasına,
İl ve ilçelerimizde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerine vatandaşlarımızın ve çalışanların maske ile girmelerine, pazarlardaki satıcılar için de maske takma zorunluluğunun geçerli olmasına,
İl ve ilçelerimizdeki meydanlar, sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmemesine, yan yana yürüyen vatandaşlarımızın ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürümelerine dikkat çekilmesi yönünde her türlü uyarıların yapılmasına,
Tüm kurum ve kuruluşlarımız tarafından herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması yönünde çalışmaların titizlilikle yürütülmesine, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, karar verildi.”

Yorumlar

İlkyar   -  Bağlantı 4 Nisan 2020, 15:14

Astım hastaları da dahil mi buna yaşım 40

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı