77 yaşında kitap kurdu oldu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

77 yaşında kitap kurdu oldu

77 yaşında kitap kurdu oldu

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde yaşayan 77 yaşındaki işçi emeklisi Salim Sağlam, zamanının büyük bölümünü ilçedeki halk kütüphanesinde geçiriyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Şubat 2021 Pazar, 10:55

Bala Mahallesi’nde yaşayan Salim Sağlam, 10 yıl önce geçirdiği kalp ameliyatının ardından kahvehane alışkanlığını bırakıp kütüphaneye gitmeye başladı.

Sağlam’ın okuma aşkı, iş hayatı döneminde başlasa da çalıştığı yıllarda sadece işten kalan zamanlarında kitap okuyabildi.

Fırsat bulduğu her ortamda eline kitabını alan Sağlam, emeklilik yaşantısında da okumaya devam etti.

Sarayköy İlçe Halk Kütüphanesine üye olan Sağlam, içinde binlerce kitap olan kütüphaneye her gün gidiyor. Sağlam, “en yaşlı üye” unvanını taşıdığı kütüphaneden aldığı kitapların bir kısmını orada, bir kısmını da evinde eşi Müjgan Sağlam ile okuyor.

“KEŞKE ERKEN YAŞLARDA OKUMAYA BAŞLASAYDIM”
Sağlam, kitapların satır aralarında bambaşka bir dünyaya yolculuk ettiğini anlattı.

Okumanın yaşı olmadığını dile getiren Sağlam, “Ülkemizin tarihini merak ettiğim için genellikle tarih kitaplarını, arada sırada roman ve hikayeler okuyorum. Zamanımı dedikodulara, kahvehaneye değil, kitaplara veriyorum. Kitap okuduğumda hem kafam hem vücudum dinleniyor” dedi.

Sağlam, kitap okuduktan sonra düşüncelerinin her geçen gün daha da yenilendiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Kitap okurken zamanını boşa harcamıyorsun. Günlük hayatı yakından takip edebiliyorsun. Keşke biraz daha genç olup erken yaşlarda okumaya başlasaydım. Eminim daha farklı olurdum. Okuduğun zaman üretken oluyorsun, memleketin için bir şeyler yapmak istiyorsun. Okumadığın zaman kafan boş oluyor, bir şey yapmak istemiyorsun. Okumak bana özgüven verdi. Kendimi daha iyi anlatabiliyorum artık. O yüzden okumayı, kendimi geliştirmeyi çok seviyorum.”

OKUMA SEVGİSİNİ EŞİNE DE AŞILADI
Salim Sağlam’ın eşi Müjgan Sağlam ise kendisinin de eşi sayesinde kitap okumaya başladığını dile getirdi.

Eşinin okuduğu kitapları merak ettiğini, bu sayede kitaplarla yakınlaştığını kaydeden Sağlam, “İmkanlarım yettiği kadar okumaya, kendimi geliştirmeye gayret ediyorum. Geçmişi çok merak ettiğim için tarih kitaplarını daha çok seviyorum. Salim, kitap okuyarak kendisini daha çok geliştirdi. Okuması sayesinde toplum içinde oturup kalkması çok değişti. Okuduktan sonra benim bilmediklerimi bana öğretmeye de gayret ediyor” ifadelerini kullandı. DENİZLİ (AA)

Yorumlar

soru yorum   -  Bağlantı 21 Şubat 2021, 11:07

Beyefendiyi tebrik ediyorum, ne güzel bir alışkanlık edinmiş kendine.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı