REKLAMI GEÇ

Afrika kaynaklı çöl tozu bir hafta etkili olacak

Afrika kaynaklı çöl tozu bir hafta etkili olacak

Mevsim değişikliklerinde sıklıkla yaşanan toz taşınımı, yine Afrika kaynaklı olarak ülkemizi etkisi altına alıyor. Alçak basınç etkisiyle İtalya’ya kadar çıkan toz, basınç değişimi nedeniyle Yunanistan üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Denizli’nin de dahil olduğu kentlerde bir hafta boyunca toz etkisi görülecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Mayıs 2024 Cumartesi, 12:58

Türkiye, yine bir toz taşınımının etkisi altına giriyor. Afrika’dan kalkan toz, Avrupa üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada toz taşınımının bir hafta boyunca etkili olacağını belirtti, şunları söyledi:

“Pazar günü özellikle Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde, pazartesi Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesi’nde çöl tozu etkisini gösterecek. Salı günü biraz etkisini kaybedecek, çarşambadan itibaren etkisini yeniden artıracak ve perşembe günü Türkiye’nin tamamında etkili olacak. Cuma günü ise çöl tozu Türkiye’nin doğusuna doğru kaymaya başlayacak. Cumartesi ve pazar günlerinden itibaren ise toz taşınımı etkisini yitirecektir. Marmara Bölgesi ve İstanbul’da toz taşınımı öncekiler gibi etkili olmayacak.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı