REKLAMI GEÇ

Denizli Barosu, tartışılan emniyet genelgesini Danıştay’a taşıdı

Denizli Barosu, tartışılan emniyet genelgesini Danıştay’a taşıdı

Denizli Barosu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ses ve görüntü alınması konulu genelgesinin Danıştay’a taşıdı. Danıştay’a dava açan Denizli Barosu, genelgenin yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Mayıs 2021 Pazartesi, 17:38

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün özellikle toplumsal olaylarda görüntü alınması ve ses kaydı yapılmasının engellenmesine yönelik genelgesi ülkenin en önemli gündem maddelerinden biri oldu.

Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Denizli Barosu da genelgeye karşı harekete geçti.

Denizli Barosu, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü aleyhine Danıştay’da dava açtı.

Denizli Barosu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 27/04/2021 tarih ve 2021/19 sayılı, ‘Ses ve görüntü alınması’ konulu genelgesiyle ilgili olarak, genelgenin anayasal ve yasal dayanağının bulunmadığı, bir idari işlemde bulunması gereken hiçbir unsuru taşımadığı, hukuk devleti ilkesine, temel hak ve özgürlüklere, hak arama özgürlüğüne, savunma hakkına, halkın bilgi alma ve gerçekleri öğrenme hakkına, basın özgürlüğüne, haberleşme özgürlüğüne vs aykırı olduğu iddialarıyla, T.C. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü aleyhinde, öncelikle yürütmenin durdurulması, yapılacak olan yargılama sonunda da iptal edilmesine karar verilmesi istemiyle Danıştay’da dava açılmıştır” denildi.

Yorumlar

Bilal   -  Bağlantı 5 Mayıs 2021, 02:41

Ne diyor Görüntü ve ses kaydı kişi ister ses veya görüntü kaydı alsın bunu sosyal medyada kesinlikle yayınlayamaz ve hatta Haber Ajanslarına Haber adı altında veremez çok doğru tespit Helal Olsun Destekliyorum

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı